Bazı ön işlemlerin kirazın depolama ömrü üzerine etkileri
Effects of some pre-treatments on storability of sweet cheeries
  1. Tez No: 291127
  2. Yazar: ZEKİYE GÖKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UYGUN AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmada, ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen ve ticari değeri olan 0900 Ziraat, Sweetheart, Regina kiraz çeşitleri uçucu yağ bileşenleri olan thujon, karvakrol paket içerisine ortama konularak ve sodyum bikarbonat ile ön uygulamaya tabi tutularak 1,5 ± 0,5°C sıcaklık ve %85-90 n.n. koşullarında MAP'de I. yıl 8 hafta, II. yıl 10 hafta muhafaza edilmiştir. İki deneme yılında kiraz çeşitlerinde fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda uygulamaların kontrol grubuna göre etkisi tespit edilmiştir. Kirazın kalite kayıplarının ana nedenleri olan ağırlık kaybı, meyve ve sapta renk değişimi, meyve sertliği, yüzeyin kötüleşmesi, sapların kahverengileşmesi, meyve solunum hızı, çürük miktarı, maya ve küf gelişimi bakımından değerlendirilmiştir.Yapılan bu çalışma ile uygulamaların kontrol grubuna göre depolama süresini arttırdığı belirlenmiştir. Kirazın depolanmasında uçucu yağ etken maddeleri ve sodyum bikarbonat uygulamaları toplam küf ve maya gelişimini %70-98 oranında azalttığı tespit edilmiştir. Bu sonuçlar değerlendirildiğinde sodyum bikarbonat ön uygulamasında başarılı sonuç elde edilmesi bu doğal bileşenlere alternetif muhafaza yöntemi olacağı belirlenmiştir. Sonuç olarak incelenen tüm kalite kriterleri dikkate alındığında; 0900 Ziraat, Sweetheart ve Regina kiraz çeşitleri meyveleri için, 1,5 ± 0,5°C sıcaklık ve %85?90 n.n. MAP koşullarında thujon, karvakrol (150 µl) ve sodyum bikarbonat (%2) uygulamaları kirazın muhafazasında kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of essential oil components, thujon and carvacrol and dipping into sodium bicarbonate solution were tested on 0900 Ziraat, Sweetheart, Regina cherry varieties widely grown in Turkey and have great commercial value. The treated and control fruit were packed in MAP and stored at 1.5 ± 0.5°C and 85?90% RH for 8 weeks during the first year and for 10 weeks during the second year of the experiment. In the trial, physical, chemical and microbiological analysis were done on fruit of the three cherry varieties. As a result of this analysis, the effect of the applications have been identified in comparison with the untreated control group.The weight loss, the main cause of quality losses of sweet cherry, fruit and pedicel discoloration, firmness, surface deterioration, browning of the pedicel, fruit respiration rate, the amount of spoiled unmarketable fruit, yeast and mold growth were evaluated to determine the quality changes.The pretreated groups preserved their quality better than the control group during the storage. During cherry storage, total essential oil active substances and sodium bicarbonate were found to reduce mold and yeast growth rate by 70-98%. These results suggest that sodium bicarbonate can be a successful alternative in post-harvest handling of cherries together with the natural components. As a result, if all the quality criteria are taken into account; fruit of 0900 Ziraat, Sweetheart and Regina varieties kept at 1.5 ± 0.5°C temperature and 85-90% RH, MAP packaging combined with thujon, carvacrol (150 ?l) and sodium bicarbonate (%2) can be used for preserving quality of sweet cherries in storage.