Engellilere yönelik İzmir ili Bornova ilçesi örneğinde kentsel yeşil alan standartlarının irdelenmesi
Study of standards for urban green areas in terms of disabled people in Bornova district in Izmir
- Tez No: 291130
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Günümüzde hızla artan kentleşme sebebi ile baskı altında olan mevcut veya yapılması planlanan yeşil alanların, nüfusun önemli bir çoğunluğunu oluşturan engelli vatandaşlar tarafından sağlıklı ve yeterli ölçüde kullanılabilmesi, toplum birliği açısından sosyal bir ciddiyete sahiptir.Ülkemizde yer alan yeşil alanlar, yapılar içerisinde bir rehabilitasyon merkezi görevi üstlenmektedir. Bu görevin doğru ve sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için bazı standartların oluşturulması ve uygulanması, özellikle engellilerin kullanımına yönelik işlevselliğin yerine getirebilmesi açısından gerekli bir ihtiyaçtır.Bu bağlamda konu, İzmir İli-Bornova İlçesi özelinde ele alınmıştır. Mevcut yeşil alanlardaki fiziksel düzenlemeler, çalışma kapsamında Bornova İlçesi'nde bulunan engelli bireyler ile yürütülen anket çalışması sonuçları ile değerlendirilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, existing or planned green areas are under pressure of the rapidly increasing urbanization. Their utilization by disabled people adequately and efficently has a social severity in terms of unity of the community.The green areas in our country has a rehabilitation center role among the structures. In order to fulfill this task, formulating and implementing some standards is essencial especially for disabled people to use them functionally.In this context, Bornova district of Izmir province is discussed in particular. The physical arrangements in existing green areas are discussed with disabled people living in Bornova district and assessed recommendations.