Preparation and characterization of UV-cured coatings modified by treated nanoparticles
Modifiye edilmiş nanotanecikler kullanılarak UV (morötesi) ışınlarla kürlenen kaplamaların hazırlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 291137
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, UV kürlenmeli kaplamanın yüzey mekanik özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla silika ve alumina nano taneciklerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda; silan kullanılarak ex-situ ve in-situ yöntemleri ile kaplanan nano silika ve alumina tanecikleri, spektroskopik analiz teknikleriyle karakterize edilmiş (FTIR, 13C NMR, 29Si NMR), UV kürlenmeli polimer filminde kullanılmış ve kaplamaya olan mekanik, reolojik ve morfolojik etkileri incelenmiştir. Ex-situ ve in-situ yöntemi ile kaplanan nano taneciklerin reaksiyon parametreleri (taşıyıcı faz, sıcaklık, silan miktarı ve tipi, nano tanecik tipi ve miktarı, pH, reaksiyon sıcaklığı ve süresi) optimize edilmiş, farklı parametrelerle elde edilen nano taneciklerin UV kürlenmeli kaplamalardaki reolojik ve mekanik performansları ölçülmüştür. Yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve atomik kuvvet mikroskopu (AFM) ile incelenmiştir.Ex-situ yöntemiyle yapılan kaplamalarda taşıyıcı fazın ve asidik pH değerinin mekanik performansa etkisinin bulunmadığı bununla birlikte 19 g MEMO (Metakriloksipropiltrimetoksisilan) /(100 g nano silika) oranında silan kullanılarak 40°C reaksiyon sıcaklığı, 6 saat reaksiyon zamanı koşullarında kaplanan ve yüzey alanı 80 m2/g ve daha fazla olan silika nano taneciklerinin (S1, S3, S4) UV kürlenmeli kaplamalarda % 40 oranında kullanılmalarıyla 4 N çizilme direnci değerine ulaşıldığı gözlenmiştir. İn-situ yöntemiyle kaplanan UV kaplamaların içerisinde % 16 oranında kullanılan S4 tipindeki nano taneciğin 6 N çizilme direnci değerine ise; 75 g MEMO/(100 g nano silika) silan miktarı, 3.5 pH değeri, 40 °C reaksiyon sıcaklığı ve 2 saat reaksiyon süresiyle ulaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; modified silica particles were used for enhancing the surface mechanical properties of the coatings cured by UV radiation. The main topics of this research were surface modification of silica nanoparticles with silane coupling agent by using ex-situ and in-situ grafting methods, characterization of modified nanoparticles by spectroscopic analysis techniques (FTIR, 13C NMR, 29 Si NMR), the incorporation of these modified silica and alumina nanoparticles in UV coatings; and the influence of the fillers on the mechanical, rheological and morphological properties of the coatings. The grafting reaction parameters of modified nanoparticles by ex-situ and in-situ method such as mobile phases, types, and amounts of nanoparticles/coupling agents, pH value, reaction temperature, and time were optimized to investigate rheological and mechanical behaviour of modified UV cured topcoat. The surface morphological characterization has been investigated by Scanning Electron Microscopy (SEM) and Atomic Force Microscopy (AFM).The types of mobile phase did not affect the mechanical properties of the SIMA containing UV cured film prepared by ex situ grafting method. The reaction parameters including 40 °C of reaction temperature, 6 h of reaction time, 19 g MEMO (methacryloxypropyltrimethoxysilane) /(100 g of nanoparticle silica) as coupling agent and 40 wt.% nanoparticle silica having surface area either equal or greater than 80 m2/g (S1, S3, S4) increased scratch resistance of the coating to 4 N by ex situ grafting method in UV cured coatings. Moreover, 16 wt.% amount of nanoparticles silica (S4) improved the scratch resistance of UV cured coating to 6 N with a reaction parameters involving 75 g MEMO/(100 g nanoparticles silica) of coupling agent, 3.5 of pH value, 40 °C of reaction temperature by in situ grafting method.