Vakumlu hava ile un naklinde verimin arttırılması
The Increasing of productivity in flour conveying by air vacuum
- Tez No: 29115
- Danışmanlar: PROF. DR. AKBAY GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Doktora Tea VAKUMLU HAVA İLE UN NAKLİNDE VERİMİN ARTTRILMASİ Ahmet Lütfi KURŞUNEL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Ana bilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE 1993, Sayfa. 132 Jüri :Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE Prof. Dr. Tüiay HARZADİN Prof. Dr. Tevfik AKSOY Bu araştırmada; buğdayın un oluncaya kadar geçirdiği tüm değişikîik- lerdeki dane iriliklerinde, irmik, kepek, un ve bunların karışımlarının vakumlu hava ile naklinde kullanılan teorik ifadeler incelenmiş ve 150 ton/gün kapasiteli bir un fabrikasında değişik hızlar, boru çapları ve katı madde debilerinde ya pılan deneylerle bu ifadelerin uygulanabilirliği araştırılmış ve uygunluğu tesbit edilmiştir. Ayrıca teorik ifadelerden daneli ve toz halindeki tüm katı maddele rin naklinde de bu eşitliklerin kullanılabileceği ortaya çıkmaktadır. Kısaca pnömatik nakil olarak isimlendirilen vakumlu hava ile nakil siste minde verimin arttırılması için, Re-sayısına bağh olarak verim faktörü LK bu lunarak optimum boru çapı tesbiti yapılmıştır. Katı madde debisi ve hava hı zının sabit olması durumunda minimum gücü veren boru çapı, bulunan eşit likten hesaplanabilmektedir. Hesaplanan bu boru çapı, sadece düşey borular,yatay borular veya yatayla açı yapan borularla nakil yapılması durumunda geçerli olmaktadır. Verim faktörü LK, düşey, yatay ve yatayla açı yapan bo rular için ayrı ayrı tesbit edilir. Bu sebeble yatay ve düşey borular ile dirsek lerden oluşan bir pnömatik nakil sisteminde minimum gücü veren boru çapı doğrudan tesbit edilememektedir. Fakat bilgisayarda işlemlerin tekrarlanması sonucunda deneylerin yapıldığı fabrikadaki mevcut sistemde minimum gücü veren boru çapları tesbit edilmiştir. Yapılan t es bitte bazı boru çapları değişti rilirse % 14, nakil için gerekli minimum hızlar seçilir ve basınç dengelemesi de yapılarak sistem yeniden dizayn edilirse % 58 civarında enerji tasarrufu sağlanabileceği sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Pnömatik nakil, vakumlu hava ile nakil, hava ile un naklinde verimin arttırılması, pnömatik nakilde optimum boru çapı.
Özet (Çeviri)
İH ABSTRACT Doctora Thesis THE INCREASING OF PRODUCTIVITY IN FLOUR CONVEYING BY AIR VACUUM Ahmet Lütfi KURŞUNEL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE 1993, Page : 132 Jury :Prof. Dr. Akbay Tuğan GÖKÇE Prof. Dr. Tülay HARZADIN Prof. Dr.TevfikAKSOY In this investigation ; all kinds of wheat products in any size semolina, bran, flour, etc. are considered in conveying by air vacuum in the base of previous theoretical explanations. In a flour milling of 150 tons/a day capacity, experiments are done with different speeds, diameters of pipes and flow rates of solid materials. As a result, it is found that those previous theoretical explanations are applicable and suitable. Besides; these equations are applicable for conveying of any kind of solid materials of granules or powdered forms. Shortly, in air-vacuum conveying known as pneumatic conveying optimal pipe diameter was established by indication of the productivity factor LK, in which Re-number was considered for increasing of productivity. When solidiv* materials and air flow rates are constant, the pipe diameter for minimum conveying power can be calculated from the present equation. This diameter is valid only for conveying by vertical, horizontal or the pipes unparallei to horizontal line. LK was determined seperately for the pipes undertaken above. On the other hand, the pipe diameter for minimum conveying power can not be determinated by using LK for the pneumatic conveying system including vertical, horizontal pipes and fittings. However, the pipe diameters couSd be calculated by means of a computer for the present pneumatic conveying system in the factory, if the diameters of some pipes are changed, energy of 14 % will be saved. St is indicated that energy of §8 % wH be saved when the conveying system Is re-designed by considering minimum air flow rate and by using the balanced pressure. KEY WORDS : Pneumatic conveying, conveying by air-vacuum, increasing productivity in conveying flour with air, optimum pipe-diameter in pneumatic conveying.