Domates işleme atıklarından ultrason destekli likopen ekstraksiyonu işleminin optimizasyonu
Optimization of ultrasound assisted extraction of tomatoes processing wastes
  1. Tez No: 291153
  2. Yazar: TUNCAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER KUMCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında, salça üretimi sırasında oluşan domates atıklarından likopen ekstraksiyonu, klasik çözgen ekstraksiyonu ve ultrason destekli ekstraksiyon yöntemi ile yapılmış, likopen miktarı spektrofotometrik yöntem ve HPLC kullanılarak belirlenmiştir.Çözgen olarak; %0.05 ( w/v ) BHT içeren hegzan:aseton: etanol (2:1:1) karışımı kullanılmıştır. Klasik ekstraksiyon ve ultrason destekli ekstraksiyon işlemlerinde 50:1, 35:1 ve 20:1 (v/w) olmak üzere 3 farklı çözgen katı oranı kullanılmıştır. Klasik yöntemle ekstraksiyon işleminde 20oC, 40oC ve 60oC olmak üzere 3 farklı sıcaklıkta, 10, 20, 30 ve 40 dakika süreyle ekstraksiyon yapılırken, ultrason destekli ekstraksiyon işleminde 50, 65 ve 90 W ultrason güçlerinde 1, 2, 5, 10, 15, 20 ve 30 dakika süreyle ekstraksiyon yapılmıştır. Sıcaklığın, çözgen katı oranının, işlem süresinin ve ultrason gücünün ekstraksiyon işlemi üzerine olan etkisi incelenmiştir. Klasik ekstraksiyonda en verimli uygulamanın 50:1 çözgen katı oranı ile 60oC'de 40 dakika olduğu, ultrasonik ekstraksiyonun ise 35:1 çözgen katı oranı ile 90 W güç ile 30 dakika olduğu tespit edilmiştir. Bu durum likopen ekstraksiyonunda ultrason uygulamasının sıcaklık ve verimlilik açısından klasik uygulamaya kıyasla daha avantajlı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, lycopene extraction from the wastes of tomato paste processing line; by using classic solvent extraction and ultrasound assisted extraction was studied. Lycopene content of the extracts were determined by spectrofotometric method and HPLC.BHT 0.05% (w/v) added hexane:acetone:ethanol (2:1:1) mixture was used as solvent. 3 different solvent solid ratios; 50:1, 35:1 and 20:1, (v/w) were used in both classical extraction and ultrasound assisted extraction. Classic method extraction trials performed at 3 different temperatures (20oC, 40oC and 60oC) for 10, 20, 30 and 40 minutes, in ultrasound assisted extractions 3 ultrasonic powers (50, 65 and 90 W) for 1, 2, 5, 10, 15, 20 and 30 minutes extractions are applied. Effects of temperature levels, solvent solid ratio, process cycle and ultrasonic power on lycopene level of extracts were evaluated. It was determined that the most efficient application for classic extraction is extracting samples by 50:1 solvent solid ratio at 60oC for 40 minutes run, for ultrasound assisted extraction, 35:1 (v/w) solvent solid ratio, 90 W ultrasonic power for 30 minutes run. It is determined that ultrasonic extraction of lycopene requires less time, lower temperature and lower solvent than classical extraction.