Dakapo üzümü posası ekstraktının V79 hücreleri üzerine antigenotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of antigenotoxic effects of dakapo grape pomace extract on V79 cells
  1. Tez No: 291160
  2. Yazar: EZGİ EYLÜL BANKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ONOĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Almanya'daki Geisenheim Araştırma Enstitüsünde üretilen antosiyanince zengin Dakapo üzümü posası ekstraktının antigenotoksik etkilerinin incelenmesi planlanmıştır. Bu amaçla Dakapo üzümü posası ekstraktının V79 hücrelerini hidrojen peroksit kullanılarak oluşturulmuş oksidatif strese ve patulin kullanılarak tetiklenmiş kromozomal hasara karşı koruyucu etkileri incelenmiştir. Üzüm posası ekstraktının toplam fenolik madde içeriği ve toplam antosiyanin içeriği Folin-Ciocalteau ve pH diferansiyel yöntemleri kullanılarak saptanmış, antioksidan kapasitesi FRAP testi ile, hücre içinde gösterdiği antioksidan aktivite DCF-DA testi kullanılarak ölçülmüştür. Antigenotoksik etkiyi saptamak amacıyla alkali komet testi ve mikronükleus testlerinden yararlanılmıştır. Ekstraktın hücre içi antioksidan özellik gösteren glutatiyon üzerindeki etkisini araştırmak için flow sitometri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Dakapo üzümü posası ekstraktının toplam fenolik madde (69.94±4.52 gGAE/100g), toplam antosiyanin (33.49±1.05 g/100g) içeriklerinin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. Dakapo üzümü posası ekstraktının önemli bir antioksidan kaynağı olduğu ve in vitro koşullarda ROS oluşumunu azaltarak, hücreleri oksidatif hasara karşı koruduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was planned to investigate the antigenotoxic effects of anthocyanin rich Dakapo grape pomace extract that was produced by Geisenheim Research Institute in Germany. For this purpose, the protective effects of Dakapo grape pomace extract on V79 cells against the oxidative stress caused by hydrogen peroxide and the chromosomal aberration induced by patulin was studied. The total phenolics content and total anthocyanin content of grape pomace extract were determined by Folin-Ciocalteau and pH differential methods, the antioxidant capacity was detected by ferric reducing ability assay (FRAP) and the antioxidative activity in cellular systems was measured by DCF-DA test. The alkaline comet assay and micronucleus assay were used to determine anti-genotoxic effects. Flow cytometry was used for investigating effects of extract on intracellular antioxidant molecule glutathione. As a result of the study, total phenolic compounds (69.94 ± 4:52 gGAE/100g) and total anthocyanins (33.49 ± 1.05 g/100g) of Dakapo grape pomace extract were found to be quite high. It was observed that the Dakapo grape pomace extract is an important source of antioxidants and protect cells against oxidative damage by reducing the production of ROS in vitro.