Tek vidalı ekstruder
- Tez No: 29119
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
-V- Ö Z E T Son yıllarda plastik maddelerin, endüstri ve günlük hayattaki kullanımlarında büyük artışlar olmuştur. Bunun sonucunda plastik endüstrisi hızlı bir gelişme göstermiştir. Plastik mamul üretiminde kullanılan makinalara olan talebin artmasıyla, bu makinalar gittikçe gelişmiş ve çeşitleri çoğalmıştır. Bu çalışmada, imalat resimleri ve hesapları gösterilmiş olan ısı makinası, bir plastik ekstrüder makinasıdır. Bu ısı makinası plastiği ergiterek istenilen şekli, ekseni boyunca aynı kalan mamulleri, sürekli imal etmektedir. Çıkışında bulunan kalıp değiştirilmek suretiyle farklı çaplarda ve şekillerde plastik filmler elde edilebilir. Ekstrüder makinalarında en önemli hususlar ; ısının sabit tutulabilmesi, çıkış basıncının yüksek olması, plastik filmde sis ve hava kabarcığının olmaması, düzgün ve homojen bir film elde edilebilmesidir. İstenilen kalitede film eldesi, bu faktörlerin belirli oranda birleşmesi ile mümkündür. Makinadan elde edilecek kaliteyi etkileyen en önemli unsur, makinanın ayarlanmasıyle mümkündür. Bu çalışmada yapılmış olan ekstrüder makinası saatte 70 kg 'lık bir kapasiteye sahip olup, istenilen kalitede plastik film elde edilebilecek bir sistemdir.
Özet (Çeviri)
-VI- SUMMARY Recently, the using of the plastic materials in the industry and daily life have much increased. Hense, the plastic industry has shown grown with a great speed. As the request to the machine which is used in the production of the procedure of the olastic manufacture has increased, these machines have gradually devoloped and theirs variety have increased.1 In this study, the machine in which the prints and calculations of the products have been done, is a plastic extruder heating machine. This machine melt flow the plastic by heating and produces the plastic manufacture in the requesting shape a long the axis conyiuously. The film which is a cylinder shape and has different diameters and thickness may be obtained by changing the metrix in the exist position. The important matters in the extruder machines ; is that the heating can keep fix, and the pressure is high, there is not bubble and the smooth and homogen film may be obtained. It is possible to obtain a film in the requesting quality by adjusting factors as above in the determined rations. The most important matter effecting the profit which will be obtained from the machine is adjusting which will be done during the working. The extruder machine done in this study is a system which has 70 kg of capacity in a hour and will able to obtain a plactic film in a requesting quality.