Trifenilamin türevlerinin sentezi ve spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of triphenylamine derivatives and investigation of spectroscopic properties
- Tez No: 291201
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada, trifenilamin birimleri içeren yeni makrosiklik bileşikler sentezlendi ve optik özellikleri incelendi. Hedeflenen bileşiklerin hazırlanması için 2,2'-dikarboksi-1,1'-bifenil (1) ve trifenilamin (7) bileşikleri çıkış maddeleri olarak kullanıldı. Bileşik 1'in aromatik halkalarının bromlanmasıyla 4,4'-dibromo-2,2'-dikarboksi-1,1'-bifenil (2) türevi hazırlandı. Bu bileşiğin karboksilik asit grupları metil alkol ile esterleştirildi. Daha sonra elde edilen ester türevi (3) indirgenerek 4,4'-dibromo-2,2'-bis(hidroksimetil)-1,1'-bifenil (4) bileşiği sentezlendi. Bileşik 4,tri(veya tetra)etilenglikolditosilat ile etkileştirilerek farklı halka boyutlarındaki makrosiklik taç eterler (5 ve 6) hazırlandı. Daha sonra, 5 ve 6 numaralı bileşiklerin 4-(difenilamino)-1-fenilboronik asit (9) ile çapraz kenetlenme reaksiyonu aracılığıylatrifenilamin birimleri içeren yeni makrosiklik bileşikler (10 ve 11) sentezlendi. Hazırlanan bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektroskopi yöntemleri kullanılarak aydınlatıldı.Çalışmanın sonraki aşamasında, sentezlenen yeni bileşiklerin optik özellikleri UV-Vis ve floresans spektroskopileri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, new macrocyclic compounds having triphenylamine units were synthesized and their optical properties were investigated. For the synthesis of target compounds, 2,2?-dicarboxy-1,1?-biphenyl (1) and triphenylamine (7) were used as starting materials. 4,4?-dibromo-2,2?-dikarboksi-1,1?-bifenil (2) were prepared by the bromination of aromatic rings of compound (1). Carboxyl groups of compound (2) were esterified with methyl alchohol. Then, 4,4'-dibromo-2,2'-bis(hidroksimetil)-1,1'-bifenil (4) were synthesized by the reduction of the obtained ester derivative (3). Macrocyclic crown ethers with different ring size were prepared from the reaction of compound (4) and tri(or tetra)ethyleneglycolditosylate. Afterwards, novel macrocylic compounds (10ve11)having triphenylamine units were synthesized from the cross-coupling reaction of compound 5 and 6 with 4-(diphenylamino)-1-phenylboronic acid (9). The structures of the obtained compounds were confirmed using 1H-NMR, 13C-NMR and FT-IR spectroscopy methods.In the next step of study, the optical properties of newly synthesized compounds were investigated by UV-Vis and fluorescence spectroscopy.