Bazı yeni 1,2,4-triazol-5-on türevlerinin sentezi ve in-vitro antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and studies of in-vitro antioxidant properties of some novel 1,2,4-triazol-5-on derivatives
- Tez No: 336921
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR YÜKSEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, öncelikle çalışma için gerekli olan 7 adet 3-alkil(aril)-4-amino-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği sentezlenmiştir. Sonra bu bileşiklerin 4-hidroksibenzaldehidin trietilamin varlığında fenil asetil klorür ile reaksiyonundan sentezlenen 4-fenilasetoksibenzaldehid ile muamelesinden 7 adet 3-alkil(aril)-4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Çalışmanın orjinal bölümünde, 3-alkil(aril)-4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiklerinin asetik anhidrid ile reaksiyonundan 7 adet yeni 1-asetil-3-alkil(aril)-4-(4-fenilasetoksibenzilidenamino)-4,5-dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on bileşiği elde edilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde sentezlenen 7 yeni bileşiğin yapıları IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Ayrıca, 7 bileşiğin UV spektrumları alınmış, ?max değerlerine karşın gelen ? değerleri hesaplanmıştır. Daha sonra çalışmada sentezlenen 7 yeni bileşiğin üç farklı yöntemle (indirgeme gücü, serbest radikal giderme aktivitesi ve metal şelat aktivitesi) antioksidan aktiviteleri incelenmiş, grafikleri çizilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : 4,5-Dihidro-1H-1,2,4-triazol-5-on, Schiff bazı, asetillendirme, antioksidan
Özet (Çeviri)
In this study, firstly seven 3-alkyl(aryl)-4-amino-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds requiring for this study were synthesized. Then, from the reactions of these compounds with 4-phenylacetoxy-benzaldehyde, which was synthesized by the reaction of 4-hydroxybenzaldehyde with phenylacetyl chloride by using triethylamine, were investigated and seven 3-alkyl(aryl)-4-(4-phenylacetoxy-benzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were obtained. In the originaly section of the study, 3-alkyl(aryl)-4-(4-phenylacetoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one compounds were treated with acetic anhydride and seven novel 1-acetyl-3-alkyl(aryl)-4-(4-phenylacetoxybenzylidenamino)-4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-ones were synthesized. In the second part of the study, the structures of seven new compounds were characterized by using IR, 1H-NMR, 13C-NMR spectra. Furthermore, UV spectrums of seven new compounds were investigated and ?max and ? values were calculated. In third part of the study, seven new compounds synthesized were analyzed for their antioxidant activities in three different methods (reducing power, free radical scavenging and metal chelating activity), were drawn their graphs and their results were interpreted. Key Words 4,5-dihydro-1H-1,2,4-triazol-5-one, Schiff Base, acetylation, antioxidant