Dolgu duvarlı çerçevelerin hasır donatı ile güçlendirilmesinde, çerçeve ankraj çapının değişiminin bölme duvarlı çerçeve güçlendirmesine etkisinin deneysel araştırılması
In the infilled frames with mesh wire experimental investigation of the influence of variation of frame anchorage on strengthening of frames
- Tez No: 484337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİDAYET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çerçeve boşluklarının dolgu duvar ile kapatılmasının çerçeve davranışına ve kapasitesine olan olumlu etkileri bilinmektedir. Ancak dolgu duvarlar muhtemel bir deprem esnasında ya düzlem dışı devrilerek ya da deprem kuvvetlerinin ilk aşamalarında gevrek bir şekilde kırılarak olumlu etkilerini kaybetmektedirler. Bu yüzden dolgu duvarların deprem öncesi güçlendirilmeleri veya depremi az veya orta hasarlı atlattıktan sonra onarılması ve güçlendirilmesi pratikte yaygındır. Güçlendirme sonrası dolgu duvarlar, perde duvar gibi davranarak yapının yanal rijitliğini ve dayanımı artırabilir ve böylece diğer taşıyıcı elemanların güçlendirilmesine gerek olmayabilir. Buradaki çalışmada dolgu duvar eklenmesinin ve güçlendirilmesinin betonarme çerçeve davranışına olan etkisi incelenmektedir. Kusurlu olarak üretildikleri varsayılan yapılara ait tuğla dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin, duvar yüzeyine uygulanan hasır donatı ve sıva ile güçlendirilmeleri yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda beş adet tek katlı, tek açıklıklı ve ½ ölçekli betonarme çerçeve üretilmiştir. Çerçevelerden biri boş çerçeve, biri dolgu duvarlı, diğer üçü de dolgu duvarları güçlendirilmiş çerçeve olarak imal edilmiştir. Güçlendirilmiş çerçeveler arasındaki farkı çerçeve elemanları ile duvar arasındaki ankraj çapı oluşturmaktadır. Numuneler tersinir tekrarlanır yatay yük altında test edilmiştir. Çerçeve elemanların geometrik ve donatı özellikleri uygulamada kusurlu olarak üretildikleri varsayılan yapıları temsil etmektedir. Numunelerin ankastre mesnetli oldukları kabul edilerek buna uygun şekilde temel ile desteklenmişlerdir. Yapılan deneyler sonucu deney elemanlarının yatay yük – yatay yer değiştirme, zarf eğrisi- yatay yer değiştirme ve rijitlik- ötelenme değer ve grafikleri elde edilmiştir. Bu veriler kullanılarak yapılan dolgu duvar ve güçlendirmenin yapı davranışına olan etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The positive effects of frame infills on the behavior and capacity of structures are known. Yet, the infill walls may undergo out of plane deformation under a possible earthquake or crush in a brittle manner during the first stages of earthquakes and accordingly they will lose their positive influences. For this reason, the strengthening of infill walls before earthquakes or repair and strengthening of walls after they survive ground motion with minor or moderate damage is common in practice. Upon the strengthening, the walls behave in a similar fashion to structural walls such that they increase the lateral stiffness and strength of buildings. This may make it unnecessary structural to strengthen. In the study herein, the effect of the addition and strengthening of infill walls on the behavior of reinforced concrete structures is investigated. A frame building that does not conform to current seismic design codes has been manufactured, then the infill walls are strengthened using a mesh reinforcement and plaster. For this purpose, five one-story, single bay and ½ scaled reinforced concrete frames are produced. Of the frames, one is built without infill, one with bare infill wall and three with strengthened infill wall. The difference among the strengthened frames is the diameter of anchorage used between the infill wall and frame members. The specimens are tested using reversible cyclic loading. The specimen represent buildings that have insufficient member geometric properties and reinforcement details. The test specimens are assumed to be fixed at the base so faundation design is made accordingly. Following the testing procedure, the lateral load-deformation, envelope curve-lateral displacement and stiffness-drift values and corres ponding graphics of the frame buildings are obtained. Utilizing these data, the influence of the addition of infill wall and strengthening of the wall on the building behavior is discussed.