Sıvı halkalı vakum pompası tasarımı ve imalatı
Liquid ring vacuum pump design and manufacturing
  1. Tez No: 29121
  2. Yazar: KEMAL ALDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAFET YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi SIVI HALKALI VAKUM POMPASI TASARIMI VE İMALATI Kemal ALDAŞ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Rafet YAPICI 1993, Sayfa: 56 Jüri: Doç. Dr. Ali ÜNÜVAR Doç. Dr. Kemal ALTINIŞIK Yrd. Doç. Dr. Rafet YAPICI Bu çalışmada, önce sıvı halkalı vakum pompasının tasarımı yapıldı. Seçilen debi, dönme sayısı ve vakuma göre bu pompanın boyutları he saplandı. Bu boyutlara göre pompanın imalatı yapıldı. Sonra, vakum pompasının deney tesisatı kuruldu. Bu tesisata vakum pompası monte edildi. Daha sonra bu deney tesisatı kullanılarak, sıvı halkalı vakum pompasının karakteristik eğrileri tesbit edildi. Ayrıca, bu vakum pompasmda kullanılan sıvının sıcaklığının, giriş delik alanının çıkış delik alanına oranının ve rotorla yan kapaklar arasındaki boşluğun bu pompanın karekteristiğine etkisi incelendi. Deneyler sonunda; bu pompanm genel veriminin yaklaşık % 10 olduğu, pompanın meydana getirdiği vakuma, alan oranının ve sıvı sıcaklığının etkisinin fazla olmadığı; ancak, rotorla yan kapaklar arasındaki boşluğun etkisinin çok büyük olduğu görüldü. ANAHTAR KELİMELER: Sıvı halkalı, vakum pompası. 111
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis LIQUID RING VACUUM PUMP DESIGN AND MANUFACTURING Kemal ALDAŞ Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Rafet YAPICI 1993, Page: 56 Jury: Assoc. Prof. Dr. Ali ÜNÜVAR Assoc. Prof. Dr. Kemal ALTINIŞIK Assoc. Prof. Dr. Rafet YAPICI In this work; a liquid ring vacuum pump has been designed, and with the selected value of flow rate, the number of revolution and the value of vacuum, the dimensions of the pump have been calculated. In accordance with these dimension the pump has been manufactured. The experimental installation for vacuum pump has been set up. The pump has been fitted on this installation and the characteristic curves of liquid ring vacuum pump have been established. In addition to the effects on the characteristics of the pump which come from, the temperature of the liquid which is used in the pump, the ratio between the suction area and the discharge area and the clearance between the rotor and the cylinder with its covers have been in vestigated. The experiements have show that the efficiency of the pump is approximately, 10 %, the area ratio and the temperature of the liquid have little effects on the vacuum which is obtained from the pump, but the clearance between rotor and cylinder with its cover have got a great effect on it. KEY WORDS: Liquid ring, vacuum pump. IV