Rasyonel fark sistemlerinin çözümlerinin kararlılığı
Stability of solutions of rational difference equations systems
  1. Tez No: 291222
  2. Yazar: DAİME SOLMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ TAŞKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır.Birinci Bölümde, çalışma ile ilgili genel bilgi verildi.İkinci Bölümde, fark denklemleri ile ilgili yapılmış bazı çalışmalar hakkında bilgi verildi.Üçüncü Bölümde, çalışmamız için gerekli temel kavramlar hakkında bilgi verildi.Dördüncü Bölümde, Nasri ve ark.(2005) de HIV virüsü ile ilgili oluşturdukları fark denklem sistemi üzerine yaptıkları çalışma incelenmiştir.Beşinci Bölümde, çalışılan fark denklem sisteminin denge noktaları bulunarak, lokal ve global asimtotik kararlılığı incelenmiştir. Ayrıca, bu bölümdeki teoremler nümerik örneklerle somutlaştırılmıştır.Altıncı Bölümde, çalışılan rasyonel fark denklem sisteminin çözümlerinin periyodikliği araştırıldı. Daha sonra, genel rasyonel fark denklem sisteminin de çözümlerinin periyodik olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
This study consists of six sections:In the first section, we have given general information about study.In the second section, we have given some information about some difference equations studied before.In the third section, we have given information about necessary concepts for our study.In the fourth section,we have investigated a system of difference equation of Nasri and his friends a(2005) study about HIV infection,In the fifth section, we have investigated the global behaviour of the difference equation.The parameters r and s and the initial conditions x , y are positive . The numerical examples for this difference equation were given.In the sixth section, we have investigated the periodical solutions of a system of difference equation.Than we have investigated the periodical solutions of a system of general rational difference equation.