Sille (Konya) çevresinin hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of the sille site area
- Tez No: 291238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ FERHAT BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnceleme alanı, İç Anadolu Bölgesinde Konya İlinin yaklaşık 12 km kuzeybatısında, Konya-Beyşehir karayolunun kuzeyinde bulunan Sille civarındaki 25 km2'lik bir alanı kapsayan sulama ve taşkın kontrolü için 1953-1960 yılları arasında inşa edilmiş bir baraj ve çevresidir.Yapılan çalışmalar sonucu ve önceki çalışmalarda dikkate alınarak inceleme alanı ve çevresinde alttan üste doğru şu birimler tespit edilmiştir: İnceleme alanı ve çevresinde en altta en yaşlı birim olarak rekristalize kireçtaşından oluşan Orta Triyas yaşlı Lorasdağı formasyonu bulunmaktadır. Lorasdağı Formasyonu, alanın doğu ve güneyinde yaygınlık gösteren Üst Miyosen- Kuvaterner yaşlı örtü kayaçları tarafından açılı uyumsuzlukla örtülür. Örtü kayaçlarının ilk topluluğu olan Üst Miyosen- Pliyosen yaşlı Dilekçi grubu alttan üste doğru birbirleriyle yanal ve düşey geçişli karasal kırıntılılardan oluşan Sille Formasyonu, gölsel kireçtaşı, marn kumtaşı ve çamurtaşından ibaret Ulumuhsine Formasyonu, tüf-tüfit, volkanik breşlerden oluşmuş Küçükmuhsine Formasyonu ve bu formasyonlar arasına dayk, boyun (neck) ve dom şeklinde yerleşmiş andezit ve dasitten yapılı Sulutas volkanitlerini kapsamaktadır. Tüm bu birimler, güncel alüvyonlar tarafından açılı uyumsuz olarak örtülmektedir.İnceleme alanındaki barajdan ve çevresindeki çeşmelerden alınan suların kimyasal analizleri yaptırılmıştır. Bu sular Schoeller diyagramına göre aynı havzadan beslenen, aynı veya benzer kökenli sulardır. Piper diyagramına göre inceleme alanındaki baraj ve çeşme suları 5. Bölgede bulunmaktadır. Yani bu sular CaCO3 ve MgCO3'lı, karbonat sertlği % 50'den fazla olan sulardır. Wilcox diyagramına göre baraj ve çeşmeden alınan suların tamamı ?Çok iyi-iyi? sulardır. ABD Tuzluluk Laboratuarı Diyagramına göre, N1, N2, N3, N4, N5, N6, N8, N9, N10, N12, N13, N14 suları C2-S2 bölgesine, N7, N11, N15 suları C1-S1 bölgesine düşmektedir.Sonuç olarak; inceleme alanındaki sular az tuzlu ve az sodyumlu, bitkilerin çoğu için sulama suyu olarak kullanılabilen, permeabilitesi iyi olan jipsli arazi için uygun sulardır.
Özet (Çeviri)
Study area is about 12 kilometres northwest Province of Konya in Central Anatolia, a dam was built between the years 1953 ? 1960 for irrigation and flood control and its circumference near Sille on Konya- Beyşehir highway in the north covering an area of 25 km2.Considering the result of studies done and in previous studies in and around the study area these units have been identifed from bottom to top: in and around the study area, there is formation of Larosdağı which is recrystallized limestone Middle Triassic aged at the bottom as the oldest unit. Larosdağı formation is covered by overlaying rocks showing prevalence the Upper Miocene ? Quaternary aged with disharmony of angle in east and south of the study area. The petition group the Upper-Miocene ? Pliocene aged which is the first community of overlaying rocks includes , from bottom to top, Sille formation formed by terrestrial fragments lateral and vertical transitive with each other, Ulumuhsine formation consisted of lacustrine limestone, marl sandstone and claystone, Küçükmuhsine formation composed of volcanic breccia and tufa-tuffit and Sulutas volcanics made of andesite and dasitten in the form of dom, neck and dyke settled among these formations.All of these units is covered by the current alluvions with angle as incompatible.Chemical analysis of samples taken from the dam and around the fountains in the study area was done. According to Schoeller diagram, waters fed by the same basin are the same or have similar origin. According to Piper diagram, waters of the dam and the fountain of the study area are located in 5th region. So, these waters are waters of CaCO3 and MgCO3 and with more than 50% corbonate hardness. According to Wilcox diagram, the waters taken from the dam and the fountain are all `?very good ? good?? waters. According to the U.S. Salinity Lab. Diagram, waters of N1, N2, N3, N4, N5, N6, N8, N9, N10, N12, N13, N14 drops of C2-S2 regions ; waters of N7, N11, N15 drops of C1-S1 regions.As a result; waters less saline and less sodium in the study area, can be used as irrigation water for most of the plants, waters are suitable for gypsiferous land with good permeability.