Konya ekolojik koşullarında bazı tatlı mısır çeşitlerinde tohum ekim zamanlarının verim ve kaliteye etkileri
Effects of seed sowing times on yield and quality in some sweet corn varieties in Konya ecological conditions
- Tez No: 575179
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ERSİN AKINCI, PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Konya ekolojik koşullarında farklı tatlı mısır çeşitlerinde farklı ekim zamanlarının verim ve kalite özelliklerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede dört ekim zamanı (1 Haziran, 15 Haziran, 1 Temmuz ve 15 Temmuz) ile 8 tatlı mısır çeşidi (Hazar, Merit, Pusat, Sentinel HM, Tarim, Wrangler, Vega ve Ordu Yerel çeşit) kullanılmıştır. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Deneme sonuçlarına göre, incelenen tüm özelliklerde ekim tarihleri ve kullanılan çeşitler arasında istatistiksel olarak önemli farklar olduğu tespit edilmiştir. Denemede; bitki boyu 150.33-232.33 cm, ilk koçan yüksekliği 44.0-70.66 cm, bitkide koçan sayısı 1.0-2.0 adet, kavuzlu koçan ağırlığı 181.66-244.0 g, kavuzsuz koçan ağırlığı 90.0-158.33 g, koçan uzunluğu 16.33-25.33 cm, koçan çapı (kalınlık) 3.43-5.20 cm, koçan dane sayısı 531.0-663.66 adet, bin dane ağırlığı 195.66-363.66 g, tane verimi 447.66-1197.0 kg/da ortalama değerlere sahip olmuştur. Ayrıca tane rengi L, H, C cinsinden incelenerek tespit edilmiştir. Genel olarak 1 Temmuz ekimleri ve Sentinel HM çeşidi, incelenen özellikler bakımından öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of different sowing dates to yield and quality characteristics in different sweet corn varieties in Konya ecological conditions. Four different sowing dates (1 June, 15 June, 1 July and 15 July) and 8 cultivars (Hazar, Merit, Pusat, Sentinel HM, Tarim, Wrangler, Vega and Local variety from Ordu) were used. The experiment was arranged in split plots in random blocks design with three replicates. As a result of this study, there were statistically significant differences between sowing dates and varieties in all investigated traits. In the research; the mean values were found as plant height (150.33-232.33 cm), first ear height (44.0-70.66 cm), number of ear (1.0-2.0 number), ear weight (181.66-244.0 g), husked ear weight(90.0-158.33 g), ear length (16.33-25.33 cm), ear diameter (3.43-5.20 cm), grain number per ear (531-663.66number), 1000 grain weight (195.66-363.66 g), grain yield (447.66-1197.0 kg/da). The grain color also were investigated. Generally, 1 July sowing date and Sentinel HM variety, outperformed in terms of researched characteristics.