Kompozit pernoların bozulma davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental analysis of failure behavior of composite pivot pin joints
- Tez No: 291256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İMREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada karbon elyaf kaplı çelikten imal edilmiş pernolar ile çelik pernoların çelik yatak içerisinde değişik yükleme şartları altında buzulma durumları incelenmiş ve birbiriyle mukayese edilmiştir. Çelik perno malzemesi olarak C45 yatak malzemesi olarak ise 42CrMo4 kullanılmıştır. Bu çalışma için perno testlerinin yapılacağı özel bir deney seti tasarlanıp imal edilmiş ve sonrasında bu deney seti üzerinde planlanan çalışma gerçekleştirilmiştir. Deneyler perno üzerine uygulanan yükler ve aşınma mesafeleri değiştirilerek yapılmıştır. Kullanılan farklı iki tip perno numunesinin yük ve aşınma mesafeleri karşısında ki aşınma ve bozulma durumları incelenmiştir. Deneylerde kullanılan değişik yükleme durumları için pernolar üzerinde oluşan gerilme durumları KISS Soft paket programı kullanılarak hesaplamalar yapılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, carbon-fiber-coated steel pivat pin with steel pivot pin, in the steel bearing under various loading conditions investigated corruption cases and has been compared with each other. C45 is used as steel pivot pin material and 42CrMo4 is used as bearing material. This study tests will be made for the pivot pin after a test kit designed and manufactured, and this set of experiments carried out on the planned work. The experiments were made by changing the pivot pim on the applied loads and wear distances. Two different types of load and wear pivot pim samples used in the face of the distances that the wear and deterioration are examined. Used in the experiments of different loading conditions, stress conditions on the pivot pim with the help of calculations made and the values were compared by using KISS Soft package program.