Broylerlerde selenyum kaynağı ve miktarının performans, et kalitesi ve selenyum içeriği ile glutasyon peroksidaz enzim aktivitesine etkileri
Effects of selenium source and added levels on performance meat quality, selenium concentration and glutation peroxidase enzyme activity in broiler.
- Tez No: 291261
 - Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY YAZGAN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma, broyler rasyonlarına farklı seviyelerde katılan organik ve inorganik selenyum (Se) kaynağının performans, karkas özellikleri, et kalitesi, tüylenme, kemiğin biyomekanik özellikleri, plazma, karaciğer, göğüs ve but eti selenyum konsantrasyonu, plazma ve karaciğer glutasyon peroksidaz enzim aktivitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede, bir günlük yaştaki 672 adet erkek broyler civciv, her birinde dört alt grup ihtiva eden sekiz deneme grubuna tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Deneme diyetleri; bazal rasyona 0, 0.15, 0.30, 0.60 ppm Se temin edecek miktarda inorganik(sodyum selenit) ve organik(Sel-Plex-50) Se kaynakları ilavesiyle oluşturulmuş, deneme süresi altı hafta olmuştur.Performans parametreleri, ölüm oranı ve karkas özelliklerinden hiçbiri muamelelerden önemli derecede etkilenmemiştir. Göğüs eti su tutma kapasitesine (STK) kaynak ve seviyenin asıl etkisi, but eti su tutma kapasitesine ise seviyenin asıl etkisi önemli olmuştur(P0.05).
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to determine the effect of inorganic and organic sources and levels of selenium (Se)supplementation on performance, carcass traits, meat quality, breast, thigh, plasma and liver selenium concentration and plasma and liver glutathione peroxidase enzyme activity, feathering, biomechanical properties of bones in broilers. A total of one day old 672 male broiler chicks were used and assigned to eight experiment groups each having four replicate, randomly. The experimental diets were prepared by adding certain amounts of organic(Sel-Plex-50) and inorganic selenium(sodium selenit) sources which will be provided 0, 0.15, 0.30 and 0.60 ppm Se in basal ration, experiment period was six weeks.None of the performance parameters, mortality rate and carcass traits was effected significantly by treatments.