Broylerde cinsiyete göre büyüme özellikleri
- Tez No: 29344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Broylerlerin cinsiyet farklılıklarına göre beslenmesinin yararlarını araştırmak amacı ile bir günlük 250 tane Starbro civciv ile tamamen şansa bağlı olarak amacına uygun bir deneme düzenlenmiştir. Deneme 12'şer tekerrürlü ve her deneme Ünitesine minimum 10' ar civciv düşecek şekilde düzenlenmiş ve sansa bağlı olarak dağıtım yapılmıştır. Piliçler, damla tipi suluklu, yem sağımının minimum düzeyde olmasını sağlayan özel yemlikli ve üç katlı deneme kafeslerinde barındırılmış ve deneme odası 24 saat süreyle aydınlatılmıştır. Deneme odasının sıcaklığı Starbro civcivlerin istekleri doğrultusunda ayarlanmıştır. Ayrıca deneme odasının temizliği ve havalandırılması en iyi şekilde yapılmıştır, 8 haftalık deneme süresince erkeklere ve dişilere Broyler başlatma, Broyler büyütme ve Broyler bitirme yemleri ad libitum olarak verilmiştir, 8 haftalık deneme süresinde bireylerin haftalık olarak canlı ağırlık ve yem tüketimleri ölçülmüş, ve bu ölçümler den ortalama canlı ağırlık, ortalama canlı ağırlık artışı, günlük ortalama yem tüketimi, kümülatif yem tüketimi, Haftalık yemden yararlanma oranı ve kümülatif yemden yararlanma oranlarına ait değerler hesaplanmıştır. Bu değerle re ait ortalama değerler çizelgelerde verilmiştir,.. Erkek ve dişi gruplar arasında ortalama canlı ağırlık, günlük canlı ağırlık artışı, günlük yem tüketimi, kümülatif yem tüketimi, haftalık yemden yararlanma oranı ve kümülatif yemden yararlanma oranlarına ait değerler arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmuşturGünlük yem tüketimi 5, 6, 7 ve 8. haftalarda erkekler de sırasıyla 121, 128, 142, 163 g çıktığı halde dişilerde sırasıyla 108, 116, 130, 145 g çıkmıştır. Ortalama canlı ağırlık 5* 6, 7 ve 8, haftalarda erkeklerde sırasıyla 1468, 1903, 2333, 2774 g çıktığı halde dişilerde sırasıyla 1327, 1665, 2015, 2340 g çıkmıştır. Kümülatif yemden yararlanma oranı 5, 6, 7 ve 8" haftalarda erkeklerde sırasıyla 1.66, 1.77, 1.85, 1.97 çıktığı halde dişilerde sırasıyla 1.70, 1.85, 1.99, 2.14 çıkmıştır. Bu çalışmanın sonuçları broylerlerde erkek ve dişilerin büyüme özelliklerinin farklılığını ortaya koyarak cinsiyete göre bakım, besleme ve yetiştiriciliğin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY This experiment was oarried out in order to determine the usage of sex seperate feeding in broiler chickens. To do this 250 day old Starbro chioks were used and sexually seperated. Male and female chioks were each randomly allo- ted into twelve experimental units. Chicks were brooded and reared in three tier type ca ges consisted nipple drinkers and feeders that minimize feed spilage. Experiment room was illuminated 24 hours /a day. Experiment room was heated according to Starbro broiler chicks management hand book. Due care was also taken in vertilation of the room. Broiler starter, grower and finisher feeds were subse- quendly fed for 8 weeks period. Feed consumption weight gain and feed conversion were measured and calculated on a weekly basis.