Bilgisayar destekli ısı eşanjörü tasarımı
- Tez No: 29127
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada; eşanjör tipleri, eşanjör boyutlandırılmasına ilişkin he sap metodu ve bilgisayar yardımıyla gövde boru tipli ısı eşanjörü bo yutlandırılmasına ilişkin bilgisayar programı hazırlanmıştır. Eşanjör- lerle ilgili TSE tablo ve şekilleri ile tasarıma ilişkin diğer tablo ve grafikler eklerde verilmiştir. Uygulamalarda referans alınan TEMA stan- dardlarıyla, Türk Standardlarma yer verilmiştir. Tasarım sonuçlarının irdelenmesi yapılmıştır. İsınan ve ısıtan akışkanlar aynı yönde akıyorsa LMTD (Logaritmik Orta lama Sıcaklık Farkı) küçülecek, ters yönde akması halinde büyücektir. LMTD'nin büyümesiyle eşanjör ısıtma yüzeyi küçülecektir. Boru yerleşim düzeninin döndürülmüş kare, geçiş sayılarının yüksek olması ve boru ça pının küçük tutulması halinde en küçük ısıtma yüzeyi elde edilecektir. Fakat boru içindeki akışkanın basınç kaybı artacaktır. Programda yer alan değişkenlere değişik değerler vermek suretiyle iste ğe uygun boyutlandırma sağlanmakla birlikte, kısa bir sürede istenen de ğerler elde edilmektedir. Dolayısıyla işlem kolaylığı, kesin hesap ve zaman kazancı sağlanmaktadır. Bu çalışmada, eşanjör tasarımı için, eşanjör parametreleri nin birbirlerine etkilerini görebilmek amacıyla boyutsuzr laştırma metodu kullanılarak genel neticeler elde edilmiş tir. Buneticeler bölüm 4 te verilmiştir. Etkenliğin küçük değerlerinde diğer parametreleri daha az etkilerken, büyük derlerlerinde daha fazla etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Yİ SUtfARY The aim of this study is to provide some facilities to a designer dealling with shall and tube type heat exchanger. A computer program, developed for this purpose, and finds some results for specific exchanger The program just assists to the designer other tliam finding the optimum solution for a given problem. In the first chapter, a detailed classification of heat exchangers can be found..In the most general meaning, a heat exciianger is a device, providing heat transfer between two fluids at differeht temperatures. Heat is transferred from the hot fluid to the cold fluid. Almost in all applications, the designer assumes the ideal heat trasfer. (i.e. no any heat loss to the surroindings. ) Most of dimensions which is used calculation öf heat excliangers are based on the Turkish Standards. (They are given in chapter 2 end of this study.) Some strength formulas and dimensions developed by Tubular Exchanger Manufactures Association (TEMA), also take place in chapter 2. At the end of this study we have some idea about shell and tube type heat exchanger. If the hot fluid have the same direction, LMTD (Loga- ritmic Mean Temperaturure Difference) will be decreases,. otherwise it will be increase. While LMTD iacreases, the area of exchanger if we have rotaded square placementhigh number of passing through which exchanger, and lower diameter of pipe. But the pressure decrease of hot fluid is to be higher.