Kur'an kurslarında yetişkin kadınların din eğitimi
Religious education of adult women in Quran courses
  1. Tez No: 291285
  2. Yazar: SAFİYE SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu araştırma; yetişkin kadınların Kur'an Kursu'ndaki eğitim-öğretim sürecindeki problemlerini, ihtiyaç ve beklentilerini tespit ederek daha verimli ve etkili eğitim-öğretim görmelerini sağlamak bu yönde çözüm ve öneriler getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla hazırlanan anket 2009-2010 öğretim yılında İstanbul İl Müftülüğü, Bahçelievler, Bayrampaşa, Beyoğlu ve Fatih İlçe Müftülüklerine bağlı elli beş Kız Kur'an Kursu'nda öğretim gören yetişkin 500 kadın öğrenciye uygulanmıştır.Anket sonuçları, SPSS 10,0 istatiksel programında analiz edilerek yüzde ve frekans dağılımı testleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular çalışmanın uygulama bölümünde tablo ve grafiklerle sunulmuş, sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılarak yetişkinlerin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilecek şekilde daha verimli eğitim-öğretim yapılmasına ilişkin çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is prepared for the purpose of providing the adult women in Quran courses with more efficient and effective education by determining their problems, needs and expectations in the education process. The survey which was prepared for this purpose was applied to 500 adult female students in 2009-2010 education period in Quran Courses of Bahçelievler, Bayrampaşa, Beyoğlu and Fatih District Müftisand İstanbul City Mufti.The results of the survey was analyzed statistically in SPSS 10.0 software by applying percentage and frequency distribution tests. At the application part of the research the findings are presented by using tables and graphics. In the results section, after making a general evaluation, various suggestions have been listed in order to make efficient education activities possible to fulfil the needs and expectations of the adult students.