Kur'an kurslarında yetişkin kadınların din eğitimi
Adult women?s religious education in koran courses
  1. Tez No: 294130
  2. Yazar: HATİCE SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
?Kur'an Kurslarında Yetişkin Kadınların Din Eğitimi? başlığını taşıyan bu çalışma ?Giriş? ve ?Sonuç? bölümleri dışında iki ana bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde araştırmanın problemi, amaç ve önemi, yöntemi, evren ve örneklemi, hipotezleri, sınırlılıkları ve konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalar dile getirilmiştir.Birinci bölümde, yetişkinlik dönemi genel gelişim ve öğrenme özellikleri incelenmiştir.İkinci bölümde, araştırmada yetişkinlerin öğrenim gördükleri, Kur'an Kursları, öğrencilerin kurslar hakkındaki düşünceleri ve buralardan beklentileri ile ilgili elde edilen bulgular ele alınıp yorumlanmış, değişen öğrenci profili göz önünde bulundurularak yetişkinlerin özellikleri ve yetişkin eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususlar vurgulanmıştır.Sonuç ve öneriler bölümünde ise araştırma sonucunda elde edilen veriler ve neticeler değerlendirilmiş, tespit edilen sonuçlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study entitled ?Adult Women?s Religious Education in Koran Courses? consists of two main chapters except ?Introduction? and ?Conclusion? chapters.In the introduction chapter, the problem and purpose, method, system and sample, hypothesis and restraints of research and previous on the subject had been expressed.In the first chapter, general development and general learning characteristics of adulthood had been investigated.In the second chapter, Koran Courses where the adults study and the ideas of studens about Koran Courses and expectations of students from courses had been discussed and interpretted, and considering the changed student profile, features of adults and subjects that should be paid attention in adult education are stressed.In the conclusion and recommendations chapter the data and consequences that they were gained in the end of research had been assessed and according to the detected problems there had been tabled some solutions.