Buhar kazanlarında exegy metodu ile yanma verimliliğinin analizi
- Tez No: 29129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
-VI ÖZET Günümüzde küçük, orta ve büyük sanayimizin büyük bir çoğunluğunda buhar enerjisinden yararlanılmakta, bu amaçla da buhar kazanları kullanılmaktadır. Enerji tasarrufu ve ekonomiklik yönünden buhar kazanlarının işletme kapasitesine göre seçilmesi ve diğer bir takım kriterlerin gözönünde bulundurulmasının yanısıra', kazanlarda kullanılan yakıtın en iyi bir şekilde yakılmasını sağlamakta çok önemli bir husustur. Diğer taraftan yakıtın tam yanmasının sağlanmasıyla, toplumumuzun en büyük sorunlarından birisi olan çevre kirliliği de kısmen önlenmiş olacaktır. Bu çalışma da ısıtma yüzeyleri 250 m2 ve 365 m2 olan Alev-Duman borulu Skotch tipi iki Buhar Kazam için yanma olayı; egzoz gazlarının deneysel analizi ile incelenmiştir. Termodinamiğin II. kanunu çerçevesinde atmosfere atılan yanma ürünü gazların ekser jileti, değişik yakıt debileri ve değişik hava fazlalık katsayıları için hesaplanarak yanma verimliliği hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- ABSTRACT Nowadays vapour energy has been used in industrial areas of various sizes, and boilers have been designed to get vapour energy. For saving energy and being economical to select the type and size of boilers in accordance with the capacity and need of the establishment and some other aspects, such as supplying the best result of combustion of fuel for boilers, is a very important matter; besides, if we get the optimum efficiency of combustion of fuel one of the vital problems of the nature, which is the air pollution, will be partly solved. In this study two skotch type vapour boilers which have 250 m2 and 365 m2 heating surfaces have been used for various combustion and combustion product gases have been analised by means of experiments. It has been come to a conclusion on the efficiency of combustion by calculation of the exergy of combustion product gases for different flowrate of fuel and different excess air rate based on the second law of thermodynamics.