Ankara-Kayseri illeri petrol boru hattı tasarımı
- Tez No: 29130
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
m,,... ÖZET Bilindiği gibi petrol ve diğer sıvı akışkanlar ile gazların taşınmasında kullanılan boru hatlarının tasarımı son yıllarda büyük önem arzetmektedir. Özellikle petrol ve doğal gaz açısından zengin rezervlere sahip olan Orta Doğu, Kafkas Cumhuriyetleri ve Rusya'da mevcut bu enerji kaynaklan gelişmiş Batılı ülkelere çok uzun ve büyük çaplı boru hatları ile taşınmaktadır. Bu nedenle boru hattı sistemi tasanmi inşa ve işletmesi alanında oldukça yüksek teknoloji kullanılmaktadır. Ülkemizde de giderek artan ölçüde geniş bir petrol ve doğal gaz ağı hızla geliştirilmektedir. Ayrıca petrol ürünleri boru hattı sistemi ile taşınmaktadır. Hazırladığımız bu yüksek lisans tezinde Ankara-Kayseri illeri arasında petrol ürünü taşımacılığında kullanılacak bir boru hattı sistemi, pompa motor grubu ve depolama tanklarından oluşan sistemin tasanmi, ekonomik açıdan değerlendirilmesi, optimizasyon çalışması ve“surge”olayı (basınç darbesi) incelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ^SUMMARY As it is well known the transportation of oil and other liquid fluids by pipelines bears a great importance in recent years. These energy resources especially in the reserve rich Middle East Countries, Caucasian Republics and Russia are transported to the Western countries by very long and large diameter pipelines. Therefore in the design and running of these pipeline systems a very high technology is applied. Also in our Country this kind of pipeline network system are developed in an ever increasing rate. Additionally oil products are also transported by pipeline system. This MSc thesis investigates a pipeline transportation system for oil products which is going to be built between Ankara and Kayseri cities. Within the scope of the thesis system design, economical evaluation, optimization study and investigation of surge phenomena were performed.