Beden tamlığının ihlali ve ölüm hallerinde manevi tazminat
In case of integrity breach of physical and spiritual death compensation
  1. Tez No: 291310
  2. Yazar: SERCAN ÇİPLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Manevi tazminat Borçlar Kanunu m. 47'de düzenlenmiştir. Manevi zarar kişilik değerlerinde meydana gele eksilmedir. Manevi zararın kaynağı, bir haksız fiil olabileceği gibi sözleşmeden de doğabilir. Manevi tazminat beden tamlığı ihlal edilen kişiye ve ölüm hallerinde ise ölenin yakınlarına verilen nakdi yardımdır.Manevi tazminat kurumunun amacı, zarar gören kişilerin bu zararlarını telafi etmektir. Aynen telafinin mümkün olmadığı hallerde, nakden telafi yapılır. Manevi tazminatta yetkili mahkeme zararın meydana geldiği yer veya davalının ikametgâhıdır. Görevli mahkeme ise manevi tazminat miktarına göre, asliye veya sulh hukuk mahkemesidir. Dava genel zamanaşımı süresi olan 1 ve 10 yıl içerisinde açılmalıdır. Davacı zarar gören kişi veya ölenin yakınlarıdır. Davalı ise zarar verendir.Manevi tazminata hükmedilmesi için kusur şart değildir. Hukuka aykırı bir fiil uygun illiyet bağı içerisinde bedensel ya da ruhsal açıdan bir zarar meydana getirmesi durumunda manevi tazminata hükmedilmelidir. Manevi tazminat istemlerinde zarar önemli olmalıdır. Önemsiz zararlarda manevi tazminat istenemez.Manevi tazminatı hakim takdir eder. Hakim tamamen serbest değildir. Hakim özel hal ve şartları dikkate alarak hak ve nesafete uygun olarak manevi tazminatı belirleyecektir.Manevi tazminat davasında anne, baba, eş, çocuklar ve kardeşler genel kuralın aksine zarar gördüklerini ispat etmeleri gerekmez. Ancak sayılanların dışında kalanlar zararlarını ispatlaması gerekir. Yürürlükteki kanuna göre, ölenin nişanlısı, sevgilisi ve nikâhsız birlikte yaşayan eş manevi tazminat talep edemez. Ancak yeni kabul edilen yasa ile bu kişiler de manevi tazminat talep etme hakkı kazanmışlardır.
Özet (Çeviri)
M non-pecuniary damage the Law of Obligations 47 held. Taper off in the spiritual values of people hurt. Aneurysm source of damage, such as a tort may arise in the contract. Non-pecuniary damage and death to the person in case of violation of physical integrity of the cash assistance given to relatives of the deceased.The purpose of the institution of non-pecuniary damage, the injured person is to compensate for this loss. Just Compensation is not possible, cases are made in cash compensation. Spiritual compensation court of competent jurisdiction or the damage occurred in the defendant's residence. By the amount of compensation of employees in the court, court of first instance or the law of peace. The case must be opened within the general limitation period of 1 and 10 years. Close to the deceased person or the injured plaintiff. Those who harm the defendant.Sentenced to pay compensation for the defect is not a spiritual condition. A causal link for the unlawful acts in the physical or mental harm to give rise to a non-pecuniary compensation in case of hükmedilmelidir. Requests must be significant damage to non-pecuniary damage. Junk damages be demanded compensation.Judge will appreciate the spiritual benefits. The judge is not completely free. The judge, taking into account specific conditions of state and non-pecuniary compensation will determine in accordance with the rights and nesafete.The case of non-pecuniary damage, mother, father, spouse, children and siblings do not have to provide evidence that they harm contrary to the general rule. However, other than those listed survivor must prove damages. According to the current law, the deceased fiancee, who lives with her boyfriend and common-law spouse can not demand compensation. However, with the newly adopted law, these people have gained the right to demand compensation.