5510 sayılı kanuna göre uzun vadeli sigorta kollarından bağlanan aylıklar
Pensions put on long-term insurance branches according to law no. 5510
  1. Tez No: 291334
  2. Yazar: ERSİN UMDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDAT ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
01.10.2008 tarihi itibariyle tamamen yürürlüğe giren 5510 sayılı kanunda sayesinde genel bir ifade ile hizmet akdi ile çalışan, kendi nam ve hesabına çalışan ve kamu kurumlarında emeklilik hakkı tanınan vazifede çalışanlarla ilgili sigortalılık nitelikleri Kanunun 4. maddesinin 1. fıkrasının a, b ve c bentlerinde tanımlanmış ve sosyal güvenlik sisteminde bilhassa emeklilik konusunda norm birliğinin sağlanması amacı ile uzun vadeli sigorta kolları açısından malullük, yaşlılık ve ölüm gibi riskler karşısında bazı istisnai kaideler olsa da üç sosyal sınıfın haklarında uygulama birliğine gidilmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda; Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra ilk defa sigortalı olmuş 4. maddesinin 1. fıkrasının a bendinde sigortalılar açısından malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasından bağlanan aylıklar konuları; sağlanan haklar, hak kazanma koşuları, aylıkların bağlanması ve ödenmesi, aylıkların hesaplanması ve son olarak aylıkların kesilmesi ve yeniden bağlanması konularında yapılan yeni düzenlemeler tezde izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thanks to the law no. 5510 which has been thoroughly come into force, with a general expression, the features of employee-related insurance were defined in the first paragraph (subparagraphs a, b and c) of the fourth article of those work under a labour contract, work on its own behalf and work in positions at public institutions in which pension rights recognized and aimed unity of practice ?particularly providing norm unity on the subject of retirement in social security system- in the rights of the three social classes against the long-term risks such as disability, old age and death in spite of some exceptional rules.To this end; -in terms of the Insured defining in the first paragraph (subparagraph a) of the fourth article who have been insured for the first time after the date of the law came into force- subjects of pension allowances linked disability, old age and death, the rights provided, putting on, calculating and finally cutting and putting on them again have been explained in this thesis.