Isı pompasının sudan-havaya, havadan-havaya, sudan-suya deneysel olarak incelenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 29134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YÜCEL UYAREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
V ÖZET Sudan-Havaya, havadan-suya, havadan-havaya ve sudan-suya, çalışan ısı pompasının performans katsayısı (C.O.P.) çeşitli faktörler altında değişim göstermektedir. Isı pompasının performansını etkileyen faktörler deneysel olarak incelendi. Bu incelemede çeşitli alternatif ler denendi. Havalı tip kondenser ve evaparatör kısımları çeşitli debi lerde nemlendirildi, ve su debileri de değiştirilerek optimum nokta lar araştırıldı ve grafikleri çizilerek yorumlar yapıldı. Ayrıca havalı tip kondenser ve evaparatörün önüne, değişik mesafelerde hava akımı düzenleyen hava yönlendiriciler konularak kondenser ve evaparatöre hava akımının homojen olarak dağıtımı sağlandı. Bunun performans katsayısını (C.O.P.) hangi oranda değiştirdiği araştırıldı. Sonuçlar gra fik ve tablolarla değerlendirilerek optimum noktalar belirlendi ve performans katsayısını ne oranda değiştirdiği incelendi. Sonuçlar regrasyon analizlerine tabi tutularak sonuçlar üzerinde yorum yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The performance cofficient of the heat pump (C.O.P.) activated water to air, air to water, air to air and water to water has been changed under several factors. The factors which effect the performance of the heat pump have been investigated experimentally. In this study several alternatives have been tested. The parts of air type evaporator and condenser were moistured under different flow rates and the optimum points were searched by changing water flow rates. At the end, the results were commented by handling the graphics. On the other hand, a homogen air distribution of condenser and evaporator was obtained by placing air diffuser in front of the air type condenser and evaporator in different distances. It was searched in which distance how changed the performance coefficient. The results evaluated by using graphics and tables and optimum points were obtained. The results also were commented by using regration analyses.