Havadan-havaya ve hava+sudan-havaya çalışan ısı pompasının termodinamik analizi ve optimum dizaynı
  1. Tez No: 167819
  2. Yazar: NECDET ALTINTOP
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL ALTINIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Türkiye'de, Havadan - havaya ve hava + Sudan - havaya çalışan, ısı pompaları ile ilgili olarak bugüne kadar, güneş enerjisi kaynaklı ısı pompaları hariç, kapsamlı olarak; teorik ve deneysel çalışmaya rastlanılmadı. Bu çalışma içinde, havadan -havaya ve hava - sudan - havaya çalışan bir ısı pompasının optimum dizaynı, teorik olarak hesaplanarak konstrüksiyonu gerçekleştirildi. Çalışma, 8 bölüm halinde verildi. Bölüm-I, II ve III de genelde ısı pompalarının çalışma prensibi, uygulama şekilleri ısı pompalarına enerji aktaran sistemler ve enerjinin aktarılma yolları incelendi. Bölüm-IV'de; havadan - havaya ve Hava + sudan - havaya çalışan ısı pompalarının termodinamik analizi, Bölüm-V'de sistemin optimum dizaynı ve Bölüm-VI'da ise deney setinin tanıtımı verildi. Bölüm-VTI 'de, hazırlanan deney setinde, 400'ün üzerinde yapılan deney sonunda çizilen 58 ayrı diyagram ile, çeşitli büyüklüklerin mukayesesi için geniş bir imkân sağlandı. Son bölümde ise konstrüksiyonu yapılan ısı pompasının fosil yakıtlı sistemlerle işletme maliyeti yönünden karşılaştırılması yapıldı ve. ileriye dönük çalışmalar için bazı tavsiyelerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkey, the study related to heat pumps working air to air and air-water to air has not been carried out yet, except the heat pumps with solar energy. In this study, the optimum design of heat pumps working air to air and air-water to air has been made and built according to the optimum parameters. The study consists of eight chapters, and the general principles of heat pumps have been given in chapters I, II and III. The Thermodynamics analysis of heat pumps has been made in chapter IV. The optimum design of heat pumps working air to air and air-water to air has been made in chapter V. Information about the test-rig and the results of the study given in chapter VI and VII and several quantities, according to the results obtained, have been compared to each other. Finally, the economic side of heat pumps according to the cost of manegement is compared to the other heat sources.