Türbülans sınır tabaka gelişimi ve yüzeyden ayrılma olayının lag entrainment metodu ile analizi
- Tez No: 29135
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VI ÖZET Akışkan kullanan bir çok cihaz ve akım makinalarmın performansı akımın yüzeyden ayrılması olayı ile sınırlandırılmıştır Yüzeyden ayrılma olayı akım ortamında çeşitli düzensizlikler meydana getireceği için sistemin verimine ve çalışma performansına etki etmektedir. Yüzeyden ayrılma olayının bu olumsuz etkisine karşılık özellikle uçak kanadı veya benzeri uzay araçlarının dış yüzeylerinde küçük engebeler ve çeşitli yüzey düzgünsüz İlikleri oluşturularak belli bölgelerde akış yüzeyden ayrılmaya zorlanarak kanat veya cisim etrafında arzu edilen basınç dağılımının oluşturulmasına çalışılır. Bu nedenle bir akım ortamında yüzeyden ayrılma olayının olup olmadığının bilinmemesi, oluyorsa ne zaman ve hangi noktalarda oluştuğunun tesbiti akışkan mühendisliğinin en önemli problemlerinden birini oluşturur. Bu çalışmada yüzeyden ayrılma olayı ile beraber kuvvetli ters basınç gradyantında küçük yüzey dUzgUnsüzlüklerinin türbülans sınır tabakaya etkileri, sınır tabaka gelişimi ve Lag Entrainment Integral Metodu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The performance and efficiency of many fluid machines and apparetus using fluid are limited by the flow separation arising in their passages or a- round their bodies. Flow separation couses an unsteadyness and unstability around flow field and results reduction in efficiency and performance. Some times, a flow separation is created delibirity to obtain disirable pressure distribution, such as around the wing of aircraft during take- off and land ing. Therefore, the prediction of the boundary layer development iri pressure gradient is very important for practical application. Prediction of the flow separation, where and when, is one of the most important engineering prob lems. In this thesis, the lag-entrainment method, which is an integral method, is used to predict two dimensional turbulent attached and separated boundary layer flows. The normal stress terms, which up to now this term is neglected in the momentum integral equations by many researchers, will be taken into account in the mathematical medelling. This study also includes the experi mental determination of the effects öf the small roughness elements oh the boundary layer development.