İflasın Kamu Hukuku sonuçlarından hileli ve taksirli iflas suçları
Negligent and fraudulent bankruptcy crimes as Public Law results of bankruptcy
- Tez No: 396187
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN DELİDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
İflas, ticari hayatın gerçeklerinden biridir. Ancak tacirler, bir takım hukuka aykırı hareketlerle iflas ederlerse, bu hareketleri cezalandırılır. Bu hareketler neticesinde oluşan suçlar, iflas suçlarıdır. Hileli iflas, hileli tasarruflar yapmak suretiyle malvarlığının eksiltilmesini ifade eder. Taksirli iflas ise, failin basiretli bir tacir gibi davranma yükümlülüğüne aykırı davranarak, hakkında iflas kararının verilmesine neden olunmasıdır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu ile hileli iflas (m. 161) ve taksirli iflas (m. 162) suç olarak tanımlamıştır. 765 sayılı TCK.'da iflas suçları mevcut olmakla birlikte, bu suçların sadece yaptırımları düzenlemiş ancak suçun unsurları düzenlenmemişti. Suçun unsurları açısından, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'muzda düzenleme mevcuttu. Bu çalışmada, hileli ve taksirli iflas suçları unsurları ile değerlendirilmiş ve hukuk sistemimizdeki bu yeniliğin etkileri değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bankruptcy is one of the real commercial life. However traders, they would go bankrupt with unlawful acts, these actions will be punished. The crime soccurred in there sult of this action are Bankruptcy Crimes. Fraudulent bankruptcy, refers to the deletion of the property by fraudulent savings. So in the Turkish Penal Code (Law No:5237) fraudulent bankrupt (Art.161) and negligent bankrupt (Art.162) are criminalized. The previous Penal Code (Law No:765) also included Bankruptcy Crimes but only the sanction of crimes, not the element of crimes. Interms of the elements of thecrime, Execution and Bankruptcy Law (Law No:2004)in our existing regulations. In this thesis elements of bankruptcy crimes are discussed and the possible effects of then regulation are tried to be determined.