Türkiye'de kadına yönelik şiddet
Violence against women in Turkey
  1. Tez No: 291361
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kadınların temel insan haklarının ihlali olarak nitelendirilen kadına yönelik şiddet Türkiye'nin en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kadınlar yaşamlarının her döneminde özel veya kamusal alan farketmeksizin şiddete maruz kalmaktadırlar ve bu şiddetin en önemli nedeninin toplumun ataerkil yapısı olduğu bilinmektedir. Toplumun kadına bakış açısı sonucu kadın her dönemde ikinci plana atılmış, ezilmiştir. Bu bakış açısı ile beslenen erkek egosu da kadına yönelik şiddeti doğurmuştur. 1970'li yıllarda gündeme gelen kadına yönelik şiddetin önlenmesinde en önemli araç hukuksal düzenlemelerdir. Türkiyede 2011 yılından itibaren AB müktesebatına uyum süreci içinde kadın-erkek eşitliğini sağlamaya ve kadını şiddetten korumaya yönelik hukuksal düzenlemeler yapılmıştır. Bu çalışma ile Türkiye'de ve uluslararası hukukta kadına yönelik şiddetin önlenmesi konusunda yapılan hukuksal düzenlemeler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Regarded as aa violation of basic human rights, violence aganist women in Turkey appears to be one of the most important problems. Women's lives in every period regardless of whether private or public space are exposed to violenc and this violence is known to be the most important cause of the partriarchal nature of society. Perspective of society as a result of her female subordinates have been taken in each period, were crushed. This perspective has led to violence against women also fed with the male ego. In the 1970s, the most important tool in the prevention of violence against women from the agende of legal regulation. Turkey since 2001, the European Union to ensure the eguality of women in the process of harmonization and legal arrangements have been made to protect women from violence. In this study, Turkey, and international law on the prevention of violence aganist women is explained by the legal regulations.