Türkiye'de kadına yönelik aile içi şiddetin nedenleri üzerine bir inceleme
An investigation upon the reasons of domestic violence against women
  1. Tez No: 162690
  2. Yazar: SIDIKA GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN AŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TÜRKİYE'DE KADINA YÖNELİK AİLE İÇİ ŞİDDETİN NEDENLERİ ÜZERİNE BİR İNCELEME Sıdıka GÜVEN Danışman : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN 2005-SAYFA: 60 Jüri : Yrd.Doç Dr. Fikret KILIÇ Yrd.Doç Dr. Erdoğan KÖSE Aile içi şiddet genel olarak, şiddet olgusunun geleneksel aile birimi içinde ortaya çıkması durumu olarak açıklanır. Aile içi şiddet, aile içerisinde birinin diğerine fiziksel zarar verme, küçümseme, önemsememe, ihmal etme amaçlı olanından, tokat atma ile başlayıp öldürmeye kadar varabilen sonuçlarıyla toplumsal bir problemdir. Aile içi şiddet, eşe, çocuğa, kardeşe ve ebeveynlere karşı uygulanabilmektedir. Aile içinde şiddetin genel anlamda mağdurları eşler, çocuklar, kardeşler ve ebeveynlerdir. Ailede çoğunlukla kadına yönelik şiddetin olduğu görülmektedir. Kadına yönelik şiddet, kadım herhangi bir biçimde davranmak veya davranmamak baskısı altında tutan her türlü fiziksel, cinsel, sözel, ekonomik, psikolojik davranışı ifade eder. Kadına yönelik şiddet kapsamına alınabilecek davranış biçimleri ülkeden ülkeye, kültürden kültüre farklılık gösterebilir. Aile içi kadına yönelik şiddet olgusunu incelemeye yönelik bu çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde aile, aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddet kavramları açıklanmış, kadınların aile içinde karşılaştıkları şiddet sınıflandırılarak konu teorik açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde ise kadına yönelik şiddetle ilgili yapılmış kantitatif araştırma sonuçlan sunularak bu sonuçlar analiz edilmiş, yorumlanmış ve çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS AN INVESTIGATION UPON THE REASONS OF DOMESTIC VIOLENCE AGAINST WOMEN Sıdıka GÜVEN Supervisor : Prof. Dr. Muhittin AŞKIN 2005-PAGE: 60 Jury : Yrd.Doç.Dr.Fikret KILIÇ Yrd.Doç.Dr.Erdoğan KÖSE Domestic violence, in general, is defined as a rising violence among traditional family life.Domestic violence is a social problem that occurs as phsical abuse,inferiority unimportance,ignorance to smiting and killing any family member by another. Domestic violence may be applied to wife, brother or mother and father.However most of the domestic violence is oriented toward women. Violence against women is very kind of physical,sexual,oral,economical and physicological behavior determined by dictating women behaving or not to behaving in any type.Behavior types consisting violence against women may differ from one country or culture to another. This study which is aimed to research domestic violence against women consists of two chapters. In the first chapter, the concepts of domestic violence and violence against women were explained and domestic violence against women were classified and the subject were analysed from the theoretical point of view. In the second chapter, quantitative research results related to violence against women were presented, research results were analysed, interpreted and some suggestions were advanced.