A world-systems view of post-WWII foreign policy of Turkey
'Dünya-Sistemleri' yaklaşımıyla İkinci Dünya Savaşı sonrası Türk dış politikası
  1. Tez No: 291367
  2. Yazar: MEHMET EFE TUZCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. EMREHAN ZEYBEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı sonrası Türk Dış Politikası, Dünya-Sistemleri Analizi perspektifinden incelenmiştir. Öncelikle, güncel literatür ışığında, Dünya-Sistemleri Analizi'nin bir dış politika analiz modeli olarak kullanılıp kullanılamayacağı, kullanılabilecekse nasıl kullanılabileceği tartışılacaktır. Bundan sonra, Dünya-Sistemleri Analizi modelinin ortaya koyduğu kriterler çerçevesinde, İkinci Dünya Savaşı sonrası Türk Dış Politikası analiz edilecektir. Son olarak, Türkiye örneğindeki uygulanabilirliği dikkate alınarak, Dünya-Sistemleri Analizi'nin bir analitik model olarak açıklayıcılık ve öngörü hususlarındaki yeterliliği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the post-WWII Turkish Foreign Policy from the lenses of the World-Systems Analysis (WSA) approach. Drawing on the literature on foreign policy analysis, first it will be discussed whether and how the WSA approach can be utilized as an analytic model in foreign policy studies. Next, post-WWII Turkish foreign policy (TFP) will be analyzed considering the relevant indicators and patterns as outlined by the WSA model. Finally, the explanatory and predictive powers of the WSA approach as an analytic model will be evaluated with regard to its level of applicability to the Turkish case.