Yüzey pürüzlülüğünün hidrodinamik yağlamaya etkisi
- Tez No: 29136
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmanın asıl arnacı,“Yüzey Pürüzlülüğünün Hidrodinamik Yağlamaya Etkisini”ortaya çıkarmaktır. Bu amaca ulaşırken, konu içerisinde geçen ; sürtünme, yüzey pürüzlülüğü, ortalama akış modeli ve. uygulanması, film kalınlığı ve pürüzlülük fonksiyonları, Reynolds eşitliği, akış faktörü, toplam yatay kuvvet ve sonlu kaymalı yataklar gibi bazı kavramlar da, teorik olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak, kaymalı yataklar içerisindeki akım dengesinin kararlılığını korumak için üç çözüm önerilmiştir : -Her iki yüzey de aynı pürüzlülükte işlenerek, 4> sıfır olmaya zorlanır. -Eğer yatak üst kararsız bölgede yeterli derecede H değe¬ rinde çalışıyorsa, artan yük kapasitesini elde etmek için hareketli yüzeyi sabit yüzeyden“daha pürüzsüz”yapmak uygundur. -Eğer yatak düşük H değerlerinde çalışıyorsa, yatak düşük H değerlerinde daha rijit olduğu için, sabit yüzeyi daha pürüzsüz yapmak daha yararlıdır.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY The purpose of this study is to realise“Effects of Surface Roughness on Hydrodynarnic Lubrication”while studying the subjects related to the main purpose were also theoretically discussed- These are friction, surface roughness, mean flow model and its application, film thickness and roughness functions, Reynolds* equality, flow factor, total horizontal force and end slide bearings. As results three solutions were proposed to keep stability of flow equilibrium in sliding bearings - Both surfaces are machined at the same roughness thus İs forced to be zero, - If the bearing works with satisfactory H value at the m upper unstable region, to raise the load capacity the roughness of the active surface should be less rough than the stationary one, - If the bearing works with low H value, since the bearing is more rigid at lower H values, it is required to make the stationary surface less rough.