Yağlı sürtünme şartlarında çelik ince zırhlı yataklarda üretim tekniklerinin aşınmaya etkisinin araştırılması
- Tez No: 29138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. BAKİ KARAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ill ÖZET Bu tez çalışmasında, motorlu taşıtlarda yatak burcu olarak kullanılan ince zırhlı bimetal burçların Üretim tekniklerinin aşınmaya etkisi araştırılmıştır. Aşınma ve stlrtUnmenin azaltılması makina elamanlarında boyut stabilitesi sağlarken.malzeme kaybını, ener j i israfını önlemiş olacaktır. \ Makina elamanlarının teknik ömrü, malzeme cinsi ve malzemeye uygulanan işlemlerle etki lenir.Malzemenin mikro ve ylizey yapısından kaynaklanan sUrttlnme ve aşınma dirençlerinin hesaba katılması gerekir. Endüstriyel mil-yatak uygulamalarında ince zırhlı bimetal burçlar aşındıktan sonra değiştirilebilen şekilde gövde içerisine monte edilmiştir. iyi bir yatak malzemesinden bazı özellikler beklenir. Bunlar basta, aşınmaya ve korozyona dayanıklılık, mil malzemesi ile es çalışabilme özel 1 igi, küçUk sürtünme katsayısı ve oldukça ucuz olma gibi özelliklerdir. Aşınma komplex bir proplem ve çok değişik prametrelerin tesirinde olduğundan, deneyler laboratuar şartlarında yapılmıştır. deneyler de mil-yatak sistemini en iyi simlilize eden pim-silindir sistemi kullanılmıştır. Deneyler G-Pb Bz 25,G-Sn Pb Bz 10,G-Sn Pb Bz 22 malzemeler üzerinde sabit kayma hızında 200-300 ve 400 N'luk yükler altında yapılmıştır.Deney tesisatı olarak bu konf igürasyonu en iyi sağlayan bir torna tezgahından f aydalanı İmi s t ir. Aşınma miktarı yükün bir fonksiyonu olarak tespit edilmiştir.IV Mil-yatak sisteminde milin aşınmasının dikkate alınmadığı bu çalışmada özellikle soğuk sertleşmenin tesirli olduğu, haddeleme usulU elde edilmiş yatak mikro yapısının aşınmayı olumlu yönde etkilediği görlllmUstUr.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the effects of the manif acturing method of the Sleeve Bearing as bearing liners using in the otomotiv industry on their wear were investigated. The reducing of friction and wear not only reduces the material and enerjy loses but also ensures the dimension stabity of the machine elements. Technical lives of\ the machine elements are affected with kinds of material and the treatments applied on the material. The resistances of wear and friction depend on surface and micros tructure of the material should be considered in the mechanical systems. In the practice of industrial shaft-bearing, the sleeve bearing liners are assemblied as changeable after worn. Some properties such as resistant to wear and corrision the suitable to shaft material, reduced coefficient of friction and the economi are expected from the bearing material. Since the wear behavior of the material is complex and it is affected by different operating prameters, the test used in this thesis were carried out in the laboratory conditions. As the test method, the pin-cylder configuration which the best simulates the shaft-bearing system was used in the tests. The tests were carried out with constant sliding velocity and the loads of 200-300 and 400 N. The tests material were G-PbBz 25, G-SnPbBz 10 and G-SnPbBz 22. A lathe which ensures the pin-cylındır configuration was used as the test machine. After the tests the material loss were indicated as a function of the test loads.VI In this study the wear of the shaft was not considered,it is indicated that the cold hardening has important effect on the wear behavior of the bearing material. The micro structure of the bearing material produced by rolling has recuding effect on the material loss.