Engellilerin mesleki eğitimi ve istihdamı
The employment and vocational education of disabled people
  1. Tez No: 291392
  2. Yazar: ŞULE ÇARKÇI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Engellilik günümüzde hala toplum tarafından yadsınan bir kategori olarak kabul edilmektedir. Bu kategorizasyonun nedenleri arasında toplumun engelliliği yanlış değerlendirmesi bulunmaktadır. Aslında engellilik salt bireylerin fiziksel ve psikolojik eksikliklerinden kaynaklanmamaktadır. Ekonomik, siyasal ve toplumsal aktörlerin engelliliği daha da görünür hale getirdikleri (ortaya koydukları ya da koyamadıkları projelerle) bir gerçeklik olarak engellilerin önünde durmaktadır.Engellilerin toplumsal, ekonomik ve siyasal yaşama daha fazla katılabilmesi, temel ve mesleki eğitimden yeterince yararlanması sonucunda daha fazla gerçekleşecektir. Ne var ki günümüzde engellilerin büyük bir çoğunluğu ne temel eğitimden ne de mesleki eğitimden yeterince yararlanamamaktadır. Genel olarak var olan işsizlik problemi, toplumun önyargıları ve mesleki eğitimin istenen kalitede ve erişilebilirlikte olmaması engellileri ve ailelerini daha kötü çalışma şartları, sosyal ve kültürel alandan soyutlanma ve dahası yoksullukla baş başa bırakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Being disabled is still accepted by society as a rejected category. One of the reasons of this categorization is the wrong evaluation made by the society. Basically being disabled is not only result of physical and psychological deficiency of individual but also economical, political and social factors ?with the projects that could be introduced or not ? make disabled people more visible as a fact.For more attendance of disabled people to social, economical and political life, they should benefit by basic and vocational education adequately. However at the present day most of disabled people can get neither basic nor vocational education. Existing unemployment problem, prejudgment of society and quality and accessibility of vocational education is not as desired, cause difficult working conditions, isolation from social and cultural fields and poverty of both disabled people and their family.