Safiye Erol'un fikrî eserlerinde değerler ve din eğitimi
Values and religion education in Safiye Erol?s intellectual work
- Tez No: 291397
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL MEHMEDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Din, kültürel mirası oluşturan, değerleri etkileyen ve besleyen birincil kurum iken insan şahsiyetini geliştirmede değerleri ön planda tutan din eğitimi ise, yeni nesillere kültürel miras aktarımı yapan en önemli disiplindir. Bu noktada, kendi kültür mirasının zenginliğinin farkında olarak, edebî ve felsefî cepheleriyle, fikir ile duyguyu, sanat ile felsefeyi harmanlayan ve kadın duyarlılığından gelen diriliğe sahip bir mütefekkir olan Safiye Erol'un eserlerinde değerler ve din eğitimi ile ilgili görüşleri tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmamızda, bireyi anlatırken onun içinde bulunduğu topluma, bu toplumun hayat şartlarına, değer yargılarına ve kültürel mirasına geniş yer veren; iki farklı medeniyetin değerlerine vâkıf ve bu medeniyetleri tahlil edebilen; bu tahlilden günümüz dünyasına ışık tutacak terkipler ortaya çıkarabilen önemli bir mütefekkir olan Erol'un, doğudan beslenen bir toplum olarak batılılaşma ve modernleşme sürecinde yaşadığımız ikiliklere ve çatışmalara sunduğu çözümleri, din eğitimi ve değerler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion is the first institution that generates the cultural heritage and that feeds and affects the values. On the other side the education of religion that gives priority for the values while improving human personality is the most important discipline which gives cultural heritage for new generations. At this point in the Works of Safiye Erol?s who blends thouhgt with emotion and art with philosopy through literary and philosopy aspects by being aware of her own cultural prosperity, her thaughts about values and education of religion are tried to be determined.In this research,an important reflective person Safiye Erol who gives a large place for, society while telling about the individual, this society?s life standarts, value judgements and cultural heritage , also who has two different civilizations values and who can anlyze these civilizations and can enlighten nowadays world with these anlyzes, is being examined with her solutions about difficulties that we live while having a duration of being westernisation and modernization through education of religion and values.