Safiye Erol'da insan varoluşunun hamleleri
Moves of human existence in Safiye Erol
  1. Tez No: 764942
  2. Yazar: GİZEM KAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET ENES KALA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Modern Türk edebiyatının önemli simalarından olan Safiye Erol'un (1902-1964) sadece edebiyata değil, aynı zamanda felsefeye olan ilgisi de aşikârdır. Safiye Erol'da felsefe ve edebiyatın, tasavvuf ve felsefi sorgulamalarının bütünleşmesi eserlerindeki felsefi anlamlandırmaları da peşinden getirmektedir. Eserlerinde ve düşünce dünyasında merkeze almış olduğu insan kavramı onun değindiği en önemli temalarından biridir. Çünkü insan anlam arayışında olan bir varlıktır. Bu anlam arayışlarını başlatacak olan ve bu arayışı devam ettirecek yegâne varlık sadece insandır. İnsanın ise varoluşa dair izlediği yolun, Safiye Erol'un fikir dünyasında hamleler veyahut aşamalar halinde görülmesi mümkündür. Safiye Erol'da insan varoluşunun hamlelerini irdelemek hem insan kavramının tarih boyunca ele alınış biçimlerini hem Modern dönem düşüncesini hem insan ve varoluş felsefesini hem de edebiyat, felsefe ve tasavvuf ilişkisini de istintak etmek demektir.
Özet (Çeviri)
Safiye Erol (1902-1964), one of the most important figures in modern Turkish literature, has an interest not only in literature but also in philosophy. In Safiye Erol, the integration of philosophy and literature, Sufis and philosophy follows the philosophical meanings in his works. The concept of human beings centered in his works and in the world of thought has become one of his most important themes. Because man is an entity that seeks meaning. The only entity that will initiate the search for meaning and continue this action is only man. It is possible to see Safiye Erol in moves in the world of ideas. In Safiye Erol, examining the movements of human existence means invoking both the idea of the modern period, the philosophy of man and existence, as well as the relationship between literature, philosophy, and Sufis.