Kaizen als neues Managementkonzept: Umsetzungsverfahren in einem industriellen Unternehmen
Yeni bir yönetim kavramı olarak Kaizen: Bir sanayi işletmesinde uygulama
  1. Tez No: 291399
  2. Yazar: ALİ ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURTAR TANYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (Almanca) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (Almanca) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rekabetin günden güne zorlaştığı dünya pazarlarında son yıllarda ürünlerin ve hizmetlerin pazarlama stratejilerinin oluşturulmasında rekabet avantajı yaratmanın önemi gitgide artmaktadır. Bu çalışmada rekabet avantajı kavramının Ekonomiklik bileşeni üzerinden Yalın Üretim ve dolayısıyla ?Kaizen Yönetim Sistemi? tanıtılmıştır.Rekabet avantajı yaratmada Ekonomiklik kavramının son yıllarda artan önemi ve belirleyiciliği geçmiş yıllarla yapılan karşılaştırılmalarla vurgulanmıştır. Bu bağlamda Kaizen Yönetim Sisteminin ve Verimlilik Artırıcı Sistemlerin oynadığı rollerin altı çizilmiştir.Bu çerçevede tezin cevaplamaya çalıştığı konu ortaya çıkmaktadır: ? Kaizen Yönetim Sistemi uygulanırken Rekabet avantajı yaratmaya etki eden ?Başarı Faktörleri? nelerdir?? Ortaya kona konsept çervesinde bu soruya yanıt aranırken belirlenen şu eksende yol alınmıştır: İlk olarak bu konuda yapılmış akademik araştırmalar ve yapılan yayınlardaki uygulamalarda öne çıkan Başarı Faktörleri incelenmiştir. İkinci olarak ?Gretsch-Unitas? firmasında yapılan Kaizen uygulamasında öne çıkan Başarı Faktörleri ile akademik literatür arasında bağlantı vurgulanmıştır. Son olarak da bu uygulamada ortaya çıkan sonuçlar, karşılaşılan sorunlar ve sapmalar sonuç bölünde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Regarding the rapid changing competition on international markets of products and services, the importance of creating competition advantages has increased. In this thesis ?Kaizen Management System? has been presented upon Economical Efficiency, as a component of Competition Advantage.With this regard to Competition Advantage, the role of Kaizen Management System has been underlined as well as other Productivity Increasing Systems. The question, tried to be answered by this thesis is: ?Which success factors have played main role on implemeting Kaizen Management System??Within this frame of conception following guide has been used: First, success factors on scintific researchs and publishments have been researched. Second, success factors ot the implementation on the firm ?Gretsch-Unitas? and their relevance to academical researchs have been presented. Finally, outcomes of this implementation, faced problems and deviations have been presented in the conclusion.