Endüstriyel mekanik sızdırmazlık elemanlarının tasarım esasları ve hidrolik dengesi
- Tez No: 29142
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
VI ÖZ Bu çalışmada, yüksek basınçlı akışkan ortamında sızdırmazlık fonksiyonunu etkili bir şekilde yerine getirilebilen mekanik radyal yüzey sızdırmazlık elamanlarının teorik analizi yapılmıştır. Bu anal izde, uygu lamada karşılaşılabilecek iki tip sistem modeli ;basınç dağılımı, yük, moment, basınç etki merkezleri ve film kalınlığı ifadelerinin değişik sistem parametreleriyle değişimi incelenmiştir. Hidrodinamik ve hidrostatik basınç altında bu elamanların üzerinde meydana gelen yük ve moment dengesi üzerinde durulmuştur. Çalışma esnasında elamanın eksenel yönde yer değiştirdiği kabul edilerek bu yer değiştirmenin sistemin dengesine etkisi araştırılmıştır. Elemanın bahsedilen teorik analizi için, seçilen modele uygun olarak bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Boyutsuz çalışma ve sayısal metotların bilgisayara adaptasyonun verdiği kolaylık sayesinde araştırmalar hızlı bir şekilde yapılabilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study, the analysis of radical face seals which can provide effective sealing under high pressure has been made theoreticaly. In this analysis, by considering two types of system model which can be found in the pratical application, pressure distributions, load, moment and film thickness variations have been examined with diffent system parameters. The balancing load and moment on the sealing ring which were caused by the hydrodinamic and hydrostatic pressures have been investigated. Assumption was made that the sealing ring was displaced axial ly under the working conditions. The effect of this displacement on the balancing of the system was also investigated. A software programme was developed for the theoretical analysis suitable to the system selected. The adaptation of numerical method and non-dimensional analysis to the computer have shortened the time of the investigation.