Dört amaçlı bir ısı pompasının Adana şartlarında denenmesi ve verimliliğinin artırılması
- Tez No: 29143
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada ısı pompaları ve onların önemli elemanları olan ısı eşanjörleri (kondenser-evaporatör) kapsamlı bir biçimde incelendi. Bu incelemenin ışığında sistem verimliliğini arttırıcı unsurlar bilhassa vurgulandı. Kirliliğin sistem performansı üzerindeki olumsuz etkilerine dikkat çekildi. Deneyi yapılan çok maksatlı ısı pompasının sahip olduğu eşanjörlerin kimyasal usullerle temizleneceği bu çalışmanın daha önceki bölümlerinde izah edilmişti. îlk yapılan yaz deneylerinde makul etkinlikler elde edilen bu makinadan (5ENDAQ,1992); daha sonradan kesif kirlilik yüzünden ısıl kapasitelerin azalarak etkinliklerinin düşük olmasına sebebiyet verdiği anlaşıldı. Isıtma etkinliğinin arttırılması için sistemin temizlenmesini sağlayıcı tedbirlerin alınmasının yanında; su giriş sıcaklığının yüksek tutulması da faydalı olacaktır. Bu deneylerden sonra ; daha verimli eşanjör türleri ve daha yüksek sıkıştırma kapasitesine sahip kompresör seçilerek arzu edilen optimum ısıtma ve soğutma kapasite değerleri teorik olarak seçildi. Bu ikinci model ısı pompası için verimliliği en yüksek olan zarf-boru tipi eşanjörler seçilerek boyutlandırıldı. Konstrüksiyonu çizimle gösterildi. Bu ikinci model ısı pompasının daha verimli olacağı ve bir öncekine göre daha az sorun teşkil edeceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
87 SUMMARY The heat pumps and some of their important components - heat exchangers (condenser and evaporator) are investigated thoroughly. The negative effects of the dirt is pointed out on the performance of the heat pump system. The necessity of the chemical cleaning of the heat exchangers of the heat pump that has been tested, is stated previously in this study. The COP's of the heat pump which can be considered as moderate results, were achieved in the first summer performance tests (ŞENDAC1992), have diminished later on by decreasing thermal capacities because of the dense of the dirt. To increase COP in the heating mode, some cautions are taken to keep the system clean, and providing for high water inlet temperatures. After winter and summer experiments; the heat exchangers which are highly efficient, and the compressor has high compression ratio are selected to get desired optimum heating and cooling capacities which are theoretically determined. The shell and tube type heat exchangers which have high efficiencies are selected and sized for this second model heat pump. Later on the construction of the heat pump has been drawn. It is proposed that; this new model machine should have high efficiency and less problem compared to the first model heat pump..