Attila İlhan'da kalkınma algısı: Türkiye örneği
Atilla İlhan's development perception: A Turkey case
- Tez No: 291422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osmanli'dan baslayarak, Cumhuriyet'e kadar uzanan surec tahlil edilirken kullanilan kilit kavramlardan biri“Batihlaşma”dir. Burada genel olarak Bahlilaşma, sanayileşme ve kalkinmayla bir tutulmaktadir. Ancak bu genel duşuncenin aksini temsil eden diişunce akimlan da güçlü bir tasrihsel gelenege sahiptir. Bu akima gore, Batihlaşma siireci, Osmanli'dan baslayarak bir s6miirgeleşme siireci haline gelmiştir. Dolayisiyla Batililasjna adma yaşanan gelişmeler, bizi s6rmirgeleştiren, kendi kimligimizden kopartan olgulardir. Bu diişuncenin populer bir entellekruel temsicisi de Attila Ilhan'dir. Bu calismada Sultan Galiyev, Kadro Dergisi, Yon Dergisi etrafinda, Attila ilhan'm duşuncesinin anahatlarini ve bu duşuncenin kaynaklan anlatilmiştır.
Özet (Çeviri)
Westernization? is one of the key concepts used in analysis of the process starting from the Ottoman to the Republic. In general, Westernization is considered as the same with industrialization and development here. However, movements of thought representing contrary to this general thought have also a strong historical tradition.According to this movement, process of Westernization became a process of colonization starting from the ottoman. Thus, developments experienced in terms of Westernization are such events colonizing us and separating us from our identity. One of the popular intellectual representatives of this thought is Attila Ilhan.