Kalite sistemleri ve üretim tesislerinde kalite güvencesi modelinin Türkiye'de belgelendirilmesi
  1. Tez No: 29144
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM PAŞA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
144- ÖZET Bilindiği gibi bir kuruluşun performansında temel faktör ürün ve hizmetlerinin kalitesidir. Pek çok endüstriyel ticari veya kamu kuruluşu üretim ve hizmetlerini kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere yerine getirmektedir. Bu çalışmada, Milletlerarası Standardizasyon Teşkilatının 1987 yılında yayınladığı ISO 9000 serisi standartlar esas alınarak firmaların Kalite Güvence Sistemlerinin üçüncü taraf uzman kuruluşlarca belgelendirilmesi incelenmekte ve buna ilişkin düzenlemeler verilmektedir. ISO 9000 Kalite Güvencesi Sistemi genelde Toplam Kalite Yönetiminin bir uygulaması olması nedeniyle Kalite ve Toplam Kalite Yönetiminin gelişimi verilmiş, Toplam kalite stratejileri ve temel kavramlarına değinilmiştir. Geleneksel Taylor Modeli anlayışı ile Toplam Kalite Yönetimi arasındaki farklılık bazına değinilmiştir. ISO 9000 Kalite Güvencesi Sisteminin Belgelendirilmesine örnek model olmak üzere ISO 9002 Üretim ve Tesiste Kalite Güvencesi Belgesine sahip SASA A.Ş. Firmasının bir işletmesinde ISO 900Ö Kalite Sistemini uygulanması ve kapsamı incelenmiştir. Söz konusu firmanın belgelendirilmesi çalışmaları, Avrupa Topluluğu ve diğer ülkelerdeki belgelendirme çalışmaları ve Türkiye'deki belgelendirme prosedürleri incelenmiş ve bunlara ilişkin düzenlemeler verilmiştir. Yapılan alan araştırması ve belge araştırması sonucunda ISO 9000 Kalite Güvencesi Modelinin Uygulanması ve belge bulundurulmasının firmaya sağladığı yararlar tespit edilmiş ve ISO 9000 ile Toplam kalite Yönetiminin benzer ve farklı yanlarına ilişkin sonuçlar çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
145- SUMMARY As it is well known, firms performance is based on quality of its products and services Many of industial and trading companies fullfill their duties to satisfy customers requirements. In this work, ISO 9000 Quality Assurance standards are used to study firms Quality Assurance Systems certification by the third party certification badies. Since ISO 9000 Quality Assurance System is part of Total Quality Management System, Quality and Total Quality Management's history is explained and basic principles are also mentioned. Furthermore, the difference betweet Total Quality Management and Taylor's model is desribed. As an example for ISO 9000 Quality Assurance model implimentation, S AS A Inc; is given. SAS A has obtained ISO 9002 Quality Assurance certificade for its Cp-Poy Poyestr Yarn Manufacturing Plant. The way S AS A has been certifred is explained. In addition, EC and other countries and Turkey's certification systems are explained. As a conclusion it is found that ISO 9000 Quality Assurance brings many advantages to the firms. The Total Quality Management and ISO 9000 have some differences both companies trading international arena must go for the certificate but ultimate objective should be Total Quality Management