Dikey bütünleşme uygulamalarının örgütsel performans üzerine etkileri ve tekstil sektörü üzerine bir araştırma
The effects of vertical integration practices on organizational performance: A study on textile sector
- Tez No: 291463
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
?Ürün Teknolojisi? döneminden ?Bilgi toplumuna? geçtiğimize inandığımız bu dönemde işletmeler çok yönlü bir rekabet ortamında varoluşlarını sürdürebilmek için içsel ve dışsal tüm faktörleri de dikkate alarak örgütsel performans değerlemesini bir süreç olarak kabul edip sürekli bir arayış içinde gelişime uzanan zorlu yolda bir yarış içinde olacaklardır.Bu yarışta başarılı olmanın en önemli enstrümanı dikey bütünleşmenin sunduğu olanaklardan istifade ile değişim uyum ve örgütsel performans gelişimini sürekli kılmak için gerekli adımları hızlı, zamanında ve en radikal şekilde atmaktan geçmektedir.
Özet (Çeviri)
The period in which we believe that we are going through ?Product Technology? to ?Information Society?, companies consider all factors, both internal and external, in well-rounded competition environment. As they accept the valuation of organizational performance as a process, they will be in a race that is like a continuous search on the challenging road to the development.The most important instrument to be successful in that race is profiting from opportunities offered by vertical integration and making essential steps fast, on time and radical to sustain the change, harmony (adaptation) and development of vertical integration.