Düşük karbonlu çeliklerde pekleşme üsteli ve soğuk şekil verme oranının talaşlı şekil vermeye etkilerinin araştırılması
- Tez No: 29147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Çeşitli metal isleme paremetreleri arasındaki bağlantı ları ve paremetreler için yeteri kadar malzeme mevcuttur. Ma- kinada işlenebilirligin genel bağlantılarını kurmak için me kanik işlemden geçmiş malzemelerin özelliklerini dikkate al mak gerekir. Bu tip genel bağlantılar, malzemelerin metalorjik pare metreleri gözönüne alınarak formüle edilebilir. Bu çalışmada yapılan çeşitli deneylerde a = K. e" b ağıntısındaki çekme sertleşmesi sabiti [ n ] - temel paremetre olarak ele alınmaktadır. Değişik ısıl işlemler uygulanılarak aynı malzeme C1040 - C35 iki değişik termodinamik duruma ge tirilerek ( Isıl işlemsiz ve Isıl işlemli olarak) iki farklı pekleşme üsteli ve mukavemet katsayısı elde edilmiştir. Bu (n) ve (K) değerinin tornalanması sırasındaki, tornalama kuv vetlerine etkileri araştırılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is an a bundan t amount of material avaiable on the parameters and relationships between various parameters of metal Cutting. General relationships of machinability. however, may onlybegiven provided the properties of machined materials are also considered. Such generalized relationships can be formulated by considering the metallurgical parameters of materials. The present paper is a report on a series of experiments where the strain - hardening coefficientn of the relation a = K. e" is taken as the primary parameter. With the help of Various heat treatments, the same material C1040 - C35 was brought into two different thermedynamical states ( With heat treatment and without heat treatment) obtaining two different strain hardeninig coefficients ( n ) and material strength costans ( K ) the effect of the ( n ) and ( K ) values an machining forces are evaluated. Ill