Belediyelerin finansman ihtiyacının karşılanmasında İller Bankası'nın rolü ve yeniden yapılandırılması
The role of Bank of Provinces for supplying financial demands of municipalities and it's restructuring
  1. Tez No: 291487
  2. Yazar: HAKAN YAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZLAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Kamu Yönetimi, Banking, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Halka en yakın yönetim birimleri olarak belediyelerin günümüzdeki önemi artmakta, belediyelere çeşitli ve her gün yenisi eklenen sorumluluklar yüklenmekte, bu artan harcama sorumluluklarıyla doğru orantılı olarak da belediyelerin finansman ihtiyacının etkili bir biçimde karşılanması ihtiyacı doğmaktadır. Türkiye'deki belediyelerin dörtte üçe yakınının nüfusu beş binden az olup finansmanının yüzde sekseni nüfusa göre belirlenen bir sistem içerisinde, bu belediyelerin finansman sorunu ortaya çıkmaktadır. Kuruluşu itibariyle belediyeler başta olmak üzere yerel yönetimlere hizmet veren İller Bankası'nın da belediyelerin finansman ihtiyacının karşılanmasında önemli bir rolü bulunmaktadır. Bu bağlamda, İller Bankası'nın finansal tablolarının yıllar itibariyle karşılaştırmalı olarak analizi yapılarak Banka'nın finansal yapısının sağlıklı olup olmadığı ve belediyelerle olan ilişkileri incelenmeye çalışılmıştır. Belediyelerle ve İller Bankası'yla yapılan görüşmeler sonucunda belediyelerin Banka'yla olan ilişkilerinde yaşanan sorunlarla bunlara ilişkin çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Municipalities as being the closest local government to public are getting a major role, undertaking several and additional respnsibilites and need meeting their financial demands effectively in direction with these growing responsibilites. Approximately three quarters of municipalities in Turkey have population less than five thousand. A financing problem of municipalities appear in the system that whose eighty percentage of financial revenues are set having regard to the amount of population. Begining from It?s foundation, the Bank of Provinces serving local governments but especially municipalities, also, have a substantial role for supplying financial demands of the municipalities. In this context, this study aimed to examine whether the financial structure of the Bank is robust, with the help of financial analysis applied to financial accounts of the Bank comperatively, and relations between Bank and the municipalities. After the interview with the municipalities and the Bank, it?s tried to define the problems between the municipalities and the Bank, and to bring out certain solutions to help solving these problems.