Belediyelerde finansal kontrol ve yönetim eksenli muhasebe sistemi ve Emet Belediyesi'nde uygulama
The financial controls and management based accountancy system in municipalities and the application on the Emet Municipality
  1. Tez No: 101841
  2. Yazar: ALİ HAYDAR GÜNGÖRMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERAFETTİN SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Son yüzyıl içinde sanayileşme ve toplumsal gelişmeyle birlikte kent sayısı hızla artmış ve buna paralel hızlı ve düzensiz bir nüfus artışı meydana gelmiştir. Bunun bir sonucu olarak belediye hizmetlerinde büyük bir gelişim ve çeşitlenme söz konusu olmuştur. Belediyelerin hizmet yelpazesindeki bu hızlı gelişmeye karşılık, gelir ve gider dengesi orantılı bir gelişme gösterememiştir. Belediyeler artan bu hizmet talepleri karşısında, kaynaklarını en verimli bir şekilde kullanmak zorundadırlar. Belediyelerde gelirlerin düzenli ve günün şartlarına uygun olarak toplanabilmesi, harcamaların ise en verimli bir şekilde yapılabilmesi, bütçe, muhasebe ve buna bağlı olarak finansal kontrol sisteminin sağlıklı çalışmasına bağlıdır. Belediyelerde uygulanan muhasebe sistemlerinde merkezi yönetimin istediği bilgiler dışında bilgi üretilmemektedir. Belediyelerde uygulanan muhasebe sistemi paranın kanunlar çerçevesinde kullanılıp kullanılmadığı hakkında bilgi sunmakta ve bunun dışında özelliklede yönetimin planlama, yürütme kontrol ve basan değerlemesinde kullanabileceği bilgiler muhasebe sisteminden elde edilebileceği halde yasal bir zorunluluk söz konusu olmadığı için üretilmemektedir. Muhasebe sisteminde, hizmetlere yönelik olarak kaynakların sadece nerelerde kullanıldığını değil, nasıl, ne için ve hangi çıktıların elde edilmesi için harcandığı da görülmelidir. Belediyelerde finansal kontrol ve yönetim amaçlı muhasebe sisteminin geliştirilmesi ve işler hale getirilmesi, belediye kaynaklarının daha verimli ve kontrollü kullanılmasını sağlayacaktır. Çalışmamızda belediye muhasebe sisteminden elde edilen bilgilerin finansal analiz teknikleri kullanılarak hukuki kontrolün dışında yönetimin planlama, karar alma, kontrol için gereksinim duyduğu bilgi ihtiyacının karşılanmasında nasıl kullanılabileceği araştırılmıştır. Bu amaçla gelir ve gider dengesine yönelik olarak rasyolar piramidi, trend analizi, dikey yüzdeler analizleri yapılmıştır. Konuya yönelik olarak Emet Belediyesi 'nde 1995 yıllı ile 2000 yıllan arasındaki altı yıllık muhasebe bilgilerinden yararlanılarak uygulamaya yönelik bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In last centrisy wiht industrialization and social progress city numbers increased rapidey. Rapid and untidy population increase occur parallel wiht these increases. As a result of this in municipality service a big increase and variation ingustined. Equiralent this rapid progress in municipality service fan income and expenditure balance wasn't show a proportional progress.Municipality in the face of these demand increases they must use their sources in most productive form in municipality, to summarize incomes tidy and proper to day contitions, to make expenditures in most productive form connected wiht in budget, accontancy and financal controls healty working conditions. With this aim after 1994 clasic budget system abolished, a new accountancy imporeved parallel to program budget system and goverment accountancy. With this new accountancy system municipality aimed to make accountancy of budget cash and liguidity situations, movable and immouablegoods debit and credits income and expenditures.as a result of this the accountancy imformation system that uses in munucipality it is impossile to find another imformation system that uses in municipality give imformation abaut money that it is uses legal or illegal.And except these properties,directions and control purposeful imformations produced. In accountancy system that formed you can see concerning to serviceses the sources that not only where they use,how why and spend which outputs that want to optain in municipality development of financial control and direction purposeful sources more prodctine and use more controled. In this study the accountancy system that uses in municipality except the imformations that the control administration desire,the production of direction and control purposeful imformations and to present them we apply them on Emet municipality accountancy system. In municipality you can do financial control with a lot of way but this is needing very large and comprehensive stugy and work. In this Thesis study principle is financial analyo technigues uses for financal control is taken basic then become densein this topic and Emet municipality make an application belong to this topic.