Bir bürokrat ve yatırımcı olarak Kanuni Sultan Süleyman'ın veziriazamı Rüstem Paşa
Sultan Süleyman the Magnificent's grand vizier as a bureaucrat and entrepreneur: Rüstem Pasha
- Tez No: 291508
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TABAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışma 16. yüzyılın önemli sadrazamlarından Kanuni Sultan Süleyman'ın veziriazamı Rüstem Paşa ile ilgilidir. Çalışma Rüstem Paşa'nın bir devlet yöneticisi olarak bürokratik tercihlerini bazı örnekler kullanılarak tespit etmeyi amaçlar. Bununla birlikte çalışmanın asıl konusunu paşanın yatırımları oluşturmaktadır. Bu yatırımlar, paşanın vakıfları üzerinden tespit edilmeye çalışılmıştır. Sonradan vakıflaşan bu yatırımların oluşumu, kapsamı ve büyüklüğü vakfiyelerdeki bilgiler ışığında tespit edilmiştir.Rüstem Paşa vakıflarının verdiği hizmetlerin detayları incelenmiştir. Bu bağlamda vakfın personeli ve bu personelin ücretleri hakkındaki bilgiler çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is a study of Rüstem Pasha, one of the important grand viziers of Suleyman The Magnificent. By making use of some examples this study aims to determine the bureaucratic preferences of Rüstem Pasha as an incombant state embloyee. Furthermore, the main subject of this research is to investigate the investments of Rüstem Pasha. These investments, are determined through a study of his pious foundations. The formation, context and the magnitude of the said investments which were bequeathed as pious foundations in time, are determined from deeds of trust.The activities of and the services of Rüstem Pasha?s pious foundations are examined in detail. Within this context the staff of the pious foundation and their wages are included in the research.