Din eğitimi açısından Kur'an'da tövbe-istiğfarın süreç ve yapıları
The concept of repentance in the Quran and its reflections in religious education
  1. Tez No: 291554
  2. Yazar: SARE EMANET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmamız, bir önsöz, bir giriş, üç bölüm,sonuç ve bibliyografyadan oluşmaktadır. Girişte, araştırmanın konusu, amacı, önemi, iddia ve varsayımları ele alınmış, araştırmanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi çizilmiş, tövbe ve istiğfar kavramlarının etimolojik dinlerde dini ilimlerdeki yeri tartışılmıştır. Birinci bölümde, Kur'an'daki ayetler ile tövbe-istiğfar ele alınmıştır. İkinci bölümde; tövbeye yaklaşımlar başlığı altında, tövbe ve istiğfarın önemi, gerekliliği, esasları ve tövbenin psikolojik işlevleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise, dini sosyalleşme sürecinde tövbe-istiğfar ele elınarak bölümün uygulamalı araştırma kısmında , Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bir grup denek üzerinde yapılan ve mülakat tekniğine dayalı, tövbe istiğfara yaklaşımlar, deeneysel olarak ölçülmüştür. Araştırma, sonuç ve bibliyografya ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Study includes the preface, introduction, three sections, conclusions and bibliography.The introduction section deals with the topic of the study, the purpose of the study ,its significance , problem statement and its assumptions , limitations and delimitations of the study , the methodology , and the literature review . The conceptual and theoretical points of the study are considered and the role of the two concepts; ?repentance? and ?praying to God for forgiveness ? in etymological religions and religious science are discussed.In the first section ?the verse of the Quran? and the two concepts; ?repentance? and ?praying God for forgiveness? are dealt with. The second section focuses on the importance of ?repentance? and ?praying God for forgiveness? , their necessity, their principles and the psychological functions of asking forgiveness.The third section analyzes the place of ?repentance ? and ?praying God for forgivenss? in the process of religious socialization. It also includes the interview carried out to evaluate the approaches of people to the process of repentance and asking forgiveness . The interview was carried out with a group of Turkish Republic of Northern Cyprus citizens.The conclusions and the bibliography are the following sections.