Amerikalı misyonerlerin Osmanlı Anadolusu'ndaki eğitim faaliyetleri (1820-1900) ve bunun Osmanlı toplum yapısına etkileri
The education activities of American missionaries in Ottoman Anatolia (1820-1900) and its effects on Ottoman social structure
  1. Tez No: 291555
  2. Yazar: AYŞE AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FARUK BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Tarih, Religion, Education and Training, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 484
Özet
Osmanlı Devleti döneminde Anadolu'da faaliyette bulunmuş olan Amerikan okulları, ülkemizin eğitim tarihinde göz ardı edilmesi mümkün olmayan bir olgudur. Bu olgunun din eğitimi tarihimizdeki iz düşümü ise ikinci aşamada incelenmesi gereken bir konudur. Bu alanda yapılacak araştırmalardan elde edilen veriler sayesinde modern eğitim tarihimizin alt yapısı daha net bir şekilde belirlenirken, din eğitimi anlayışımız ve ilgili kurumlarımızın Amerikan eğitiminden ne derece etkilendikleri gün yüzüne çıkarılmış olacaktır. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Amerikalı misyonerlerin, karşılaştıkları Osmanlı toplumunu nasıl değerlendirdikleri ele alındı. İkinci bölümün konusu, misyonerlerin halk kitlelerine ve Hıristiyan din adamlarına yönelik tebliğ ve telkinleridir. Misyonerler Osmanlı Anadolusu'nda öncelikle ilahiyat okulları kurdular, ardından yüksek okullar ve kolejler tesis ettiler. Bu okulların kuruluş amaçları, tarihçeleri, müfredatları, öğretmenleri ve öğrenci modelleri bize Protestan değerlerinin bahsedilen coğrafyada nasıl yayıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The American schools of education had in operation in the Ottoman Anatolia is a phenomenon that is not possible to ignore. The second stage of this case projection of our history of religious education is an issue to be examined. Thanks to the data obtained from research in this area on one hand the infrastructure of the modern history of education will be more clearly identified, and our understanding of religious education and related institutions are affected by how the American education will bring to light.The study consists of four parts. In the first section was discussed how the American missionaries evaluated the Ottoman society which they faced. The subject of the second section is the notification and suggestions of the American missionaries to the masses and Christian clergy. Firstly they established theological schools, then high schools and colleges in Ottoman Anatolia.The aim of their organizations, histories and curriculums, teachers and models of students of these schools shows us how spread the Protestant values through mentioned geography.