A'raf suresinin din eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of a'raf surah in terms of religious education
- Tez No: 798322
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kur'an, Yüce Allah'ın insanlara olan emir ve buyruklarını içeren bir kitaptır. Bu hedef çerçevesinde nazil olan Kur'an insanlığa hidayeti ulaştırmak için birçok yol ve yöntem kullanır. İndiği her çağda, o çağın ihtiyaç ve şartlarına göre yöntem ve yaklaşımlar içeren Kur'an'ın yöntemlerinin en belirgin özelliği bir ahenk ve denge içinde sunulmasıdır. Yerine göre insanlar ahiretteki azapla sakındırılırken yerine göre de ümitsizliğin bir kafir alameti olduğuna değinilir. Bazı vahyi bilgilerin verilmesinde yumuşak bir üslubun kullanılmasını telkin ederken bazı noktalarda da hidayete kapı aralamayan kişilere karşı daha üst perdeden bir üslup kullanılır. Kur'an'ın geneline dağılmış olan bu ahenk, insanların hidayetine vesile olmak adına makul bütün yöntem ve teknikleri kullanmaktadır. Bu bağlamda hem geçmiş ümmetlerin kıssalarından söz edilir hem de salih kişilerin varacakları Cennetlere işarette bulunulur. Aynı yaklaşımı A'raf suresi özelinde de gördüğümüz Kur'an, bu sure içinde Din Eğitim ve öğretiminin öncelediği birçok yöntem ve tekniği ihtiva eder. Surenin hemen başında tebliğ eden konumunda olan Hz. Peygamberin bu davaya inanması gerekliliğinden bahsedilerek, din eğitimcisinin de anlatacağı şeye, her şeyden önce kendisinin de inanması gerektiğine işarette bulunur. Şeytanın isyan etmesiyle düştüğü durum anlatılırken, şeytan tipolojisi üzerinden kibrin kötülüğüne; Hz. Adem ile Havva'nın tövbe etmesi üzerine Allah'ın onları affetmesi özelinde de Yüce Allah'ın merhameti yöntemsel bir yaklaşım olarak ele alınmaktadır. Geçmiş ümmetlerin kıssalarının anlatıldığı A'raf suresi, aynı zamanda din öğretiminde kullanılan 'hikayelerle din öğretimi' ilkesine değinir. Şükür, tevazu, israftan kaçınma, tevekkül, af duygusuna sahip olma gibi birçok pozitif insani yönünün ele alındığı A'raf suresi, din eğitim ve öğretimi teknikleri noktasında da birçok örnek barındırmaktadır. Bu anlamda, kıssa ile anlatma metodu, takrir metodu, soru-cevap metodu, ödül-ceza metodu, örnek olma metodu gibi birçok din öğretimi metodunu içermektedir. Bu çerçevede A'raf suresi Kur'an'ın genel yaklaşımını içine alan bir içeriğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
The Qur'an is a book that contains the commands and imperatives of Almighty Allah. Within the framework of this goal, the Qur'an, which is enlightened, uses many ways and methods to deliver the right way to humanity. The most distinctive feature of the Qur'an's methods, which include methods and approaches according to the needs and conditions of that age, is to be presented in harmony and balance. According to the place where people are avoided by the doom in the Hereafter, desperation is mentioned as an infidel sign. While suggesting the use of a soft style to give some revelation information, at some points a higher-pitch style is used against people who do not open doors to guidance. This harmony, which is distributed throughout the Qur'an, uses all reasonable methods and techniques to be instrumental in guiding people. In this context, both the stories of the past ummah are mentioned, and the righteous people will be pointed to the Paradise. We see the same approach in surah of al-A'raf of Qur'an, which includes many methods and techniques prior to religious education and training. By mentioning the necessity of the Prophet to believe in this case, which was communicated at the beginning of the surah, he pointed out that what the religious educator would tell, and that he should believe in himself first of all. Describing the situation of the devil's rebellion through the evil of the arrogance through the devil's typology; On the repentance of Adam and Eve, the mercy of Almighty Allah is considered as a method in the forgiveness of Allah by them. Surah al-Araf, in which the stories of the past ummas are told, also refers to the principle of din teaching religion with stories an used in religious education. Surah al-Araf, which includes many positive human aspects such as gratitude, humility, avoidance of waste, trust, forgiveness, also includes many examples of religious education and training techniques. In this sense, it includes many methods of religious teaching such as narrative method, declaration method, question-answer method, reward-punishment method, exemplary method. In this context, Surah al-Araf has a content that includes the general approach of the Qur'an.