Konut finansmanı sözleşmeleri
Mortgage loan agreements
  1. Tez No: 291581
  2. Yazar: SEZER ÇABRİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Uzun vadeli kurumsal bir konut finansmanının yerleşmesi amacıyla 5582 sayılı Yasayla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılmış ve TKHK'ya eklenen 10/B'de konut edinmek amacıyla yapılan kredi ve finansal kiralama sözleşmeleri tüketici işlemi olarak düzenlenmiştir. Bu düzenlemeyle tüketicilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapmış oldukları finansman sözleşmelerinin TKHK kapsamında olması sağlanmış ve tüketiciler, nispî emredici nitelikteki hükümlerle, kendilerine göre her zaman güçlü konumda olan konut finansmanı kuruluşlarına karşı özel olarak korunmuştur. Çalışmada tüketici ile konut finansmanı kuruluşları arasında yapılan konut finansmanı sözleşmeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
For the purpose of settlement of long term corporate home financing, with the law of 5582 some changes have made in various laws. In 10/B added TKHK; consumer and financial leasing contracts that are made for having a home have been arranged as consumer process.With this arrangement, financing agreement that consumers have made for the needs of accommodation is provided to be within TKHK and with relative statutory provisions, consumers are protected against home financing companies that are always in a strong position according to them.